Precyzyjny laser krzyżowy – jak wybrać taki, którego potrzebujesz do prac wykończeniowych i innych?

Poziomica laserowa zapewnia ponadprzeciętną dokładność pomiaru, tak istotną przy pracach budowlanych, remontowych i nie tylko. Dowiedz się, jak wybrać laser krzyżowy o takich parametrach, jakie będą Ci potrzebne na co dzień.

Kiedy przydają się lasery krzyżowe?

Lasery krzyżowe są uniwersalnymi narzędziami wykorzystywanymi w najróżniejszych pracach wykończeniowych oraz budowlanych. Zanim jednak przejdziemy do tego, jakie jest jego zastosowanie, przyjrzyjmy się samej zasadzie działania. A jest ona wyjątkowo prosta.

Laser krzyżowy emituje dookólne wiązki (pion + poziom), które przecinają się pod kątem prostym. Laser może wyświetlać po jednej lub po kilka poziomych i pionowych linii, tworząc kompletną siatkę. Wiązka lasera może być też generowana kilka razy w obrębie jednej płaszczyzny. W efekcie zyskujesz spoziomowane linie odniesienia, które są widoczne na całym obszarze roboczym. O tym, czy poziomica laserowa jest ustawiona prawidłowo względem podłoża, decydują kompensator magnetyczny oraz funkcja samopoziomowania.

W związku z tym, laser krzyżowy na pewno przyda się wszędzie tam, gdzie trzeba wyznaczyć pion, poziom lub kąty proste. Znajdzie zastosowanie m.in. w takich pracach wykończeniowych i innych, jak:

 • układanie płytek podłogowych i ściennych,
 • układanie tapety na ścianach,
 • montaż stolarki drzwiowej i okiennej,
 • planowanie układu instalacji elektrycznej,
 • naścienny montaż mebli,
 • niwelacja terenu zewnętrznego na niewielkim obszarze,
 • instalacja oświetlenia,
 • układanie płyt gipsowo-kartonowych,
 • wykańczanie posadzki np. przy użyciu paneli,
 • robienie wylewki.

Jak widać, laser liniowy krzyżowy przyda się nie tylko na każdej budowie, ale wręcz w każdym domu. Choć w prostych pracach montażowych w zupełności wystarczy Ci zwykła poziomica za kilkanaście złotych, to jednak laser na pewno usprawni wykonanie pracy i zapewni optymalny komfort. Dzięki temu, że będziesz mieć większą swobodę ruchów, uda Ci się uzyskać precyzyjniejszy efekt.

Jak wybrać laser krzyżowy?

Chociaż nie można odmówić mu użyteczności, to jednak laser krzyżowy ułatwi Ci codzienną pracę tylko wtedy, gdy będzie dobrze dopasowany do wyzwań, z którymi zmagasz się zawodowo. Aby mieć pewność, że kupujesz właśnie taki laser liniowy, jaki jest Ci potrzebny, przemyśl poniższe aspekty przed zakupem. Trzeba pamietać że laser rotacyjny to nie to samo co lasery 360, a laser 360 to nie laser krzyżowy.

Zasięg pracy – przy wykorzystaniu jedynie wewnętrznym, nie potrzebujesz pewnie imponującej wartości w tym zakresie. Jeśli laser krzyżowy będzie mieć za zadanie wykonywanie pomiarów na niewielkim obszarze, to optymalny zakres pracy wynosi do ok. 20/30 m. Laser oczywiście jest w stanie świecić na dłuższą odległość 60 czy 80 metrów.

Dokładność – proste lasery krzyżowe zazwyczaj cechują się precyzją działania na poziomie 3,5 mm na 10 m. Droższe poziomice laserowe mogą z kolei zapewniać wykonywanie pomiarów z dokładnością sięgającą 1 mm na 10 m.

Linie laserowe – poziomica laserowa dwuliniowa będzie na pewno tańszym rozwiązaniem. Ale urządzenie wyświetlające więcej poziomych i pionowych linii pod kątem prostym zapewni lepsze pokrycie płaszczyzny roboczej, a tym samym wyższy komfort pracy, takim przykładem jest laser płaszczyznowy 3×360.

Kolor lasera – może być zielony lub czerwony. Zieloną wiązkę światła zobaczysz z większej odległości. To przekłada się na wyższą dokładność oraz większy zasięg pracy. Jeśli wybierzesz czerwoną wiązkę światła, co prawda widoczność i komfort pracy na dużym dystansie będą mniejsze, ale wpłynie to również na obniżenie ceny urządzenia, a to istotny aspekt. Czerwone linie laserowe będą lepiej widoczne na dużej powierzchni, jeśli zainwestujesz w dodatkowy detektor. Więcej o kolorze lasera we wpisie: „Laser czerwony czy zielony”

Liczba dostępnych funkcji – jak nietrudno się domyślić, im więcej funkcji ma poziomica laserowa, tym jest droższa. Do najbardziej przydatnych funkcji, w jakie może być wyposażony laser krzyżowy, należą blokada kompensatora (pozwalająca np. na wytyczanie spadków) czy samopoziomowanie.

Trwałość wykonania – przesądza o tym, czy laser krzyżowy sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach, czy też lepiej nie używać go w przypadku mocno pylących i brudzących prac wykończeniowych. O tym, jak wytrzymały jest sprzęt, przesądza to, jaką klasę IP ma obudowa, a także z czego ją wykonano.

Dodatkowe wyposażenie – oczywiście możesz dokupić wszystko osobno. Ale zaoszczędzisz na czasie (i pieniądzach), jeśli kupisz razem produkty wspomagające działanie urządzenia. Laser liniowy krzyżowy może być w zestawie np. ze statywem, okularami zapewniającymi lepszą widoczność lub detektorem. Przydatny może się też okazać uchwyt mocujący.

Cena – jeśli laser krzyżowy jest Ci potrzebny wyłącznie do prostych prac remontowych w domu i zamierzasz korzystać z niego sporadycznie, nie ma sensu przepłacać. Ale jeśli już szukasz narzędzia do profesjonalnego użytku, nie opłaca się oszczędzać. Dobry sprzęt będzie Ci służyć przez lata, a tani może przysporzyć wielu problemów.

Najlepszy laser krzyżowy – polecane modele

Przeglądasz poziomice laserowe z naszej oferty, ale nie możesz się zdecydować na żadną? Poniżej prezentujemy trzy lasery krzyżowe, które cieszą się ostatnio największą popularnością wśród naszych klientów. Zobacz, do czego się nadają (np. do prac wykończeniowych, budowlanych czy niwelowania terenu) i jakimi funkcjami dysponują – a łatwiej wybierzesz odpowiedni model.

Laser liniowy i punktowy SOLA iOX5 Basic

Produkty SOLA są przeznaczone raczej dla profesjonalnych użytkowników i nie inaczej jest w przypadku tego produktu. Laser iOX5 Basic może obracać się o 360°, co ułatwia poziomowanie. Dodatkowo, dokładność pomiaru waha się od ±0,20 mm/m do ±0,30 mm/m (pomiary pionowe). Bez odbiornika maksymalny zakres pracy wynosi 20 m. Jeśli wyposażysz się w detektor, zasięg zwiększy się do 80 m.

Laser odznacza się wyjątkowo intuicyjną obsługą. Obudowa ma tylko jeden przycisk, którego naciśnięcie skutkuje wyświetleniem wszystkich linii. Komfort pracy zwiększa również dołączony do zestawu uchwyt, który ustabilizuje narzędzie w jednym miejscu np. na szynie płyty gipsowej. Oczywiście możesz połączyć laser z opcjonalnym statywem, ale trzeba go będzie dokupić osobno. Z tym modelem kompatybilny będzie każdy statyw z gwintem 1/4 cala.

Laser krzyżowy Leica Lino L2

Lasery krzyżowe Leica należą do najbardziej znanych w branży i cieszą się ogromną popularnością wśród profesjonalistów. Poziomica laserowa Leica Lino L2 na pewno też wzbudzi ich zainteresowanie. Co możesz zyskać z tym laserem krzyżowym?

Jego największym atutem jest wyjątkowo szeroki kąt wyświetlania równy 180°. Urządzenie generuje wiązki pionową i poziomą. Jeden laser krzyżowo przecina drugi, tworząc kąt prosty. W efekcie taka poziomica laserowa jest w stanie zastąpić znacznie droższy laser płaszczyznowy.

laser krzyżowy leica lino l2
Leica to już profesjonalna marka a Lino L2 to najcześciej wybierany laser krzyżowy w naszej ofercie.

Laser jest dokładny dzięki wysokiej klasy kompensatorowi magnetycznemu. Jego precyzja działania sięga 0.2 mm/m. Standardowy zasięg pracy tego produktu wynosi 35 m, ale może zostać rozszerzony do 80 m, jeśli pracujesz z detektorem. Dzięki niemu możesz pracować z Leica Lino L2 nawet w pełnym słońcu, co umożliwia korzystanie z niego nie tylko przy wykańczaniu wnętrza. Taki model może też z powodzeniem wytyczać piony i poziomy na zewnątrz.

Na korzyść tego sprzętu przemawia także uniwersalne zastosowanie. Dzięki dużej dokładności może być wykorzystywany przy profesjonalnych pracach budowlanych, a za sprawą możliwości zablokowania kompensatora możesz wyznaczać nim spadki. Do tego laser zamknięto w trwałej obudowie spełniającej normę IP54 , zatem nie straci na funkcjonalności na skutek pracy w wilgotnym czy zapylonym miejscu. Może również działać w szerokim zakresie temperatur, który waha się od –10 °C do 40 °C. Czas pracy na jednym ładowaniu baterii lub akumulatora wynosi do 44 godzin.

Poziomice laserowe Leica Lino L2 są wyposażone w cały zestaw kompatybilnych akcesoriów. Wraz z urządzeniem otrzymasz:

 • 3 baterie AA,
 • czerwoną tarczkę celowniczą,
 • uchwyt magnetyczny,
 • adapter kulkowy do statywu (statyw z gwintem 1/4 cala możesz dokupić osobno),
 • torbę transportową.

Co więcej, poziomice laserowe Leica Lino L2 są objęte aż 2-letnią gwarancją. Okres ochrony produktu możesz dodatkowo wydłużyć o rok, jeśli zarejestrujesz zakup na stronie producenta. Na skorzystanie z tej oferty masz 60 dni od momentu zakupu.

Laser liniowy Lamigo Cross X1G

Lasery Lamigo stanowią synonim wysokiej jakości i funkcjonalności. Produkty marki są często wybierane przez profesjonalistów, którym zależy na intuicyjnej obsłudze na równi z dużym zasięgiem laserowej wiązki oraz możliwością ustawiania różnych funkcji.

Laser Lamigo Cross X1G odróżnia się od powyżej zaprezentowanego modelu m.in. kolorem wiązki lasera. Jest on zielony, co oznacza, że obie linie będą doskonale widoczne na dużej powierzchni wnętrza. Produkt może być również stosowany na zewnątrz, o ile zwiększysz zasięg jego pracy przy użyciu detektora (ze standardowych 20 m do aż 60 m).

Tak jak inne lasery Lamigo, tak i ten cechuje się wysoką dokładnością. Produkt wyświetla wiązki pionowe i poziome z precyzją sięgającą +/-3 mm na 10 m. W rezultacie doskonale nadaje się do prac domowo-remontowych, takich jak chociażby układanie płytek czy wyrównywanie ścian w pionie przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych.

Lamigo Cross – to mały laser krzyżowy z zieloną wiązką. Jeden z najtańszych laserów dostępnych w ofercie infopomiar.pl

Dostępny w przystępnej cenie laser nie tylko jest prosty w obsłudze i lekki, ale też wyposażony w ciekawe funkcje. Warto tu wspomnieć m.in. o alarmie nadmiernego przechyłu (poinformuje sygnałem dźwiękowym, gdy sprzęt będzie wychylony za mocno) czy wyłączaniu kompensatora (pozwala na wyznaczanie spadków). Laser może pracować do 16 godzin na jednym ładowaniu baterii.

Do produktu dołączono dodatkowe akcesoria, do których należą:

 • komplet baterii,
 • uchwyt uniwersalny,
 • wygodny pokrowiec z paskiem na ramię.

Dostawa nie obejmuje takich elementów, jak statyw czy detektor, ale z powodzeniem dokupisz je osobno, lub wykorzystasz gotowy zestaw. 

Zapoznałeś się z powyższymi poziomicami laserowymi oraz z pozycjami znajdującymi się w odpowiedniej zakładce w naszym sklepie, ale żadna nie spełnia Twoich oczekiwań? Opowiedz nam o nich, a pokażemy Ci inne lasery do pracy wewnątrz. Dołożymy wszelkich starań, żebyś kupił dokładnie taki laser liniowy, jakiego potrzebujesz. W naszej ofercie znajdziesz też opcjonalne akcesoria, jak np. statyw czy detektory.

Wyżej wymienione lasery oraz inne lasery krzyżowe lub 360 znajdziesz w sklepie on-line na infopomiar.pl oraz naszych sklepach stacjonarnych w Gdyni, Poznaniu, Radomiu i Warszawie.