Niwelator laserowy z cyfrowymi spadkami – zastosowanie i polecane modele

Niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi będzie nieocenioną pomocą nie tylko podczas pracy w ciężkich warunkach terenowych. Zapewni precyzyjny wynik, a przy tym sprawdzi się w przypadku pomiarów budowlanych wykonywanych jednoosobowo. Na czym polega jego rola i jak wybrać właściwy? Zobacz, jak działa niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi, a także poznaj nasze propozycje od topowych marek – Leica, Lamigo Nivel System.

Do czego przydaje się niwelator laserowy ze spadkami?

Wykorzystanie lasera ułatwi przygotowanie powierzchni wymagających odpowiedniego nachylenia terenu. Znajduje to zastosowanie chociażby we wszystkich projektach wymagających zaplanowania spadu umożliwiającego swobodny odpływ zalegającej wody, jak np. chodniki czy drogi. Powierzchnie z zaprojektowanymi spadkami przydają się też m.in. w następujących sytuacjach:

 • wszechstronne zastosowania ogólnobudowlane (np. wylewanie posadzek na basenach lub w garażach czy układanie rur kanalizacyjnych),
 • przy pracach instalacyjnych wewnątrz budynku (np. wyznaczanie przebiegu schodów, a także montaż konstrukcji drewnianych różnego typu przy użyciu skośnej linii odniesienia),
 • prace brukarskie (np. wykonywanie parkingów czy chodników).

Niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi – zasada działania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niwelator ze spadkami cyfrowymi to sprzęt, który zapewnia operatorowi wyjątkowy komfort pracy, gdyż cechuje się intuicyjną obsługą. Wystarczy jedynie wyzerowywać detektor i wpisać odpowiednią wartość procentową spadku na klawiaturze niwelatora laserowego.

I na tym kończy się Twoja rola – spadek zostanie wytyczony w stu procentach automatycznie. Jakby tego było mało, nie musisz koniecznie podawać jego wartości w stopniach. Możesz to także zrobić w procentach, a nawet w promilach.

Czy w takim razie można popełnić tu jakiś błąd? Na upartego tak, ale trzeba się bardzo postarać, żeby doszło do pomyłki. Aby jej uniknąć, pamiętaj, że:

 • operator zapewnia dokładne wpasowanie w konkretną oś (X lub Y). Obudowa lasera ma w górnej części szczerbinki, przy użyciu których zrobisz to manualnie. Niektóre niwelatory laserowe dysponują funkcją automatycznego wpasowania w konkretną oś;
 • nie należy mylić dodatniej wartości spadku z ujemną.

Często tego rodzaju sprzęt umożliwia pracę zarówno w jednym, jak i w dwóch kierunkach (tak jest np. w przypadku wielu modeli Leica, Lamigo czy Nivel System). Ta druga opcja przydaje się np. wtedy, gdy zależy Ci na tym, by mieć spoziomowaną płaszczyznę laserową, która na pierwszy rzut oka wygląda na płaską, a w rzeczywistości cechuje ją lekki spadek ułatwiający odprowadzanie wody deszczowej. W rezultacie niwelator ze spadkami cyfrowymi znajdzie zastosowanie w takich projektach, jak np. tyczenie terenu pod boiska lub prace brukarskie przy budowie parkingów. Korzystanie z niwelatora laserowy ze spadkami cyfrowymi jest po prostu o wiele wygodniejsze!

Niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi – czym się różni od tego ze spadkami manualnymi oraz bez spadków?

Sprzęt laserowy ze spadkami cyfrowymi stanowi nowoczesną alternatywę dla klasycznego niwelatora, w którym można ustawiać spadki ręcznie, oraz sprzętów zupełnie pozbawionych tej opcji. Czym konkretnie różni się ich praca?

Niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi

Wielozadaniowy niwelator laserowy zapewniający opcję cyfrowego definiowania spadków cechuje się w pełni zautomatyzowaną, intuicyjną obsługą. Rola operatora została sprowadzona do absolutnego minimum i ogranicza się w zasadzie do wpisania odpowiednich wartości procentowych na klawiaturze.

Oznacza to, że możesz jednoosobowo tyczyć spadki oraz kontrolować ich poprawność. Za wysoką funkcjonalnością stoi jednak zazwyczaj cena wyższa o co najmniej 1000-1500 zł w porównaniu do modeli pozbawionych tej funkcji.

Niwelator laserowy ze spadkami manualnymi

Spadki manualne wciąż zapewniają operatorowi komfort pracy, jednak nieco niższy. Jak działa ta funkcja? Wyjaśnimy to na przykładzie.

Załóżmy, że chcesz wyznaczyć 2-procentowy spadek. Co musisz zrobić? Ustawiasz urządzenie w pozycji wyjściowej, odchodzisz od niego np. na 10 m i opuszczasz wiązkę lasera o 20 cm. Możesz skorzystać w tym celu z przycisków na obudowie niwelatora lub na pilocie. Zatem wyznaczanie spadków wciąż jest proste, ale wymaga trochę więcej pracy ze strony osoby dokonującej pomiaru.

Niwelator laserowy bez spadków

Masz podstawowy niwelator laserowy, którego działanie ogranicza się do tego, że pracuje z wiązką poziomą? Wciąż możesz wykorzystać go do tyczenia spadów, i to zarówno w jednym, jak i dwóch kierunkach, ale będzie Cię to kosztować nieco więcej wysiłku.

Co zrobić, aby wyznaczyć spadki, wykorzystując niwelator laserowy bez spadków? Po pierwsze, możesz ustawić niwelator laserowy w wychylonej płaszczyźnie poprzez właściwe ułożenie nóg statywu lub podłożenie czegoś pod spód. Ten sposób nie tylko nie gwarantuje wysokiej dokładności wyniku, ale wręcz może zagrażać samemu urządzeniu pomiarowemu. Taka konstrukcja nie będzie się odznaczać dobrą stabilnością, zatem wystarczy moment nieuwagi, a niwelator laserowy wyląduje na ziemi.

Innym, bezpieczniejszym sposobem jest zamontowanie tzw. płyty uchylnej między niwelatorem a statywem. To akcesorium to nic innego jak adapter, przy pomocy którego bezpiecznie wychylisz urządzenie o określony kąt względem pionu. Jego maksymalna wartość może sięgać nawet 90°, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę to, że niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi działa zwykle w mniejszym, kilkunastostopniowym zakresie.

Jak używać płyty uchylnej? Jest wyposażona w pokrętło, przy użyciu którego regulujesz nachylenie, a także podziałkę wskazującą aktualny kąt. Możesz kręcić pokrętłem bez obawy o bezpieczeństwo sprzętu – jest stabilnie unieruchomiony na płytce, a zatem chroniony przed niekontrolowanym upadkiem.

Definiowanie spadków przy użyciu powyższych sposobów ma pewne wady:

 • Zanim przystąpisz do pracy, musisz się upewnić, że elektroniczny kompensator jest wyłączony. Dlaczego? Jego zadanie polega na tym, by wyłączać instrument, jeśli jest przechylony i grozi powstaniem błędów pomiarowych. Dopóki elektroniczny kompensator jest włączony, nie uda Ci się wykonać takiego pomiaru. Co istotne, nie wszystkie niwelatory pozwalają na blokadę kompensatora.
 • Trzeba wziąć poprawkę na to, że niwelator laserowy bez spadków nie zapewnia aż takiej dokładności (choćby za sprawą wyłączonego kompensatora) i funkcjonalności jak ten, w którym są one w definiowane cyfrowo. Sprawdzi się co prawda w przypadku prac niewymagających idealnej precyzji. Przy bardziej zaawansowanych pracach konstrukcyjnych przydatnym staje jednak sprzęt laserowy ze spadkami cyfrowymi.
 • W ten sposób wyznaczysz pochylenie tylko w jednym kierunku, a nie w obu jednocześnie, jak to jest możliwe w przypadku sprzętów ze spadkami cyfrowymi.
 • Korzystanie z niwelatora osadzonego na płytce uchylnej wymaga współpracy dwóch osób, zatem jednoosobowy pomiar nie wchodzi w grę.

Jaki niwelator laserowy wybrać do pracy ze spadkami?

Jaki niwelator laserowy ze spadkami cyfrowymi możemy polecić Twoje uwadze? Poniżej przedstawiamy 3 propozycje od topowych marek – Nivel System, Lamigo i Leica. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.

Niwelator laserowy Nivel System NL540

Jednym z oczywistych wyborów jest niwelator laserowy NL540 od lidera w branży – Nivel System. Co wyróżnia ten model na tle innych propozycji Nivel System i konkurencji?

Niwelator laserowy NL540 cechuje się całym szeregiem funkcji i opcji przydatnych podczas najróżniejszych prac pomiarowych. Do tych najciekawszych należą m.in.:

 • łatwe odczytywanie wyników na czytelnym wyświetlaczu LCD;
 • generowana wiązka czerwonego lasera, która jest doskonale widoczna w różnych warunkach oświetleniowych, co ułatwia pracę z użyciem Nivel System NL540;
 • funkcja skanowania – przy jej użyciu niwelator laserowy Nivel System wyświetla referencyjną linię lasera jedynie na określonym wycinku koła;
 • cyfrowe spadki – Nivel System NL540 może pochylać płaszczyznę w dwóch kierunkach jednocześnie;
 • pionownik laserowy – stanowiący oś laserowej płaszczyzny generowanej przez niwelator laserowy NL540. Ułatwi to m.in. proces przenoszenia punktów;
 • czujnik laserowy – wspomaga pracę Nivel System NL540 na dużych odległościach (do 50 m);
 • różne prędkości obrotów głowicy (do 600 obr/min) – sprawia to, że niwelator laserowy NL540 może być używany i podczas prac wykonywanych w pomieszczeniach, i na zewnątrz;
 • duży zakres samopoziomowania – Nivel System NL540 poziomuje się w pełni automatycznie od razu po włączeniu;
 • wydajne akumulatorki litowo-jonowe – zapewniają długą pracę (do kilkudziesięciu godzin) na jednym ładowaniu. Dzięki nim niwelator laserowy NL540 tak świetnie sprawdza się w terenie;
 • obudowa Nivel System NL540 spełnia wymagania dla normy IP54, zatem odznacza się odpornością na zachlapanie i zapylenie. Służą temu także głowica rotacyjna osłonięta szklanym korpusem i obudowa pokryta gumową osłoną;
 • w zestawie znajduje się wszystko, czego potrzebujesz, m.in. tarczka laserowa, czujnik laserowy z uchwytem, pilot, kufer transportowy, okulary, tarczka laserowa, ładowarka;
 • możliwości zdalnej obsługi – niwelator Nivel System NL540 otrzymasz wraz z pilotem pozwalającym na zdalne sterowanie. Posiada wyświetlacz LCD.

Niwelator laserowy Lamigo Spin 235

Jedną z alternatyw dla powyższego modelu Nivel System stanowi laser Lamigo Spin 235. Jednym z jego największych atutów jest kompensator elektroniczny z udoskonaloną stabilizacją termiczną, która zapewnia wysoką precyzję pomiaru niezależnie od temperatury otoczenia.

Wynikiem tego jest osiągana przez urządzenie dokładność równa ± 0,75 mm na 10 m. Ryzyko powstania błędu pomiarowego zmniejsza także funkcja TILT, która zabezpiecza model na wypadek potrącenia pracy.

Spadki mogą być definiowane cyfrowo do ± 10% w pojedynczej osi lub do ± 16% w obu. Ponadto, głowica rotacyjna osłonięta udaroodporną obudową zgodną z normą IP54 zapewnia sprzętowi odporność na drobne uszkodzenia, które mogą powstać podczas użytkowania w trudnych warunkach.

W zestawie Lamigo Spin 235 znajdują się:

 • czujnik laserowy (detektor),
 • pilot,
 • dodatkowy zasobnik na baterię,
 • dodatkowy uchwyt do pracy w pionie,
 • okulary laserowe,
 • tarczka laserowa,
 • kufer transportowy.

Niwelator laserowy Leica Rugby 680

Choć Nivel System NL540 i Lamigo Spin 235 dysponują wieloma zaletami, należą raczej do sprzętów z niższej półki cenowej. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanym modelu i chcesz być uznawany za pełnego profesjonalistę to zwróć uwagę na Leica Rugby 680.

Sprzęt dysponuje dokładnością równą +/-1,5 mm na 30 m, a także imponującym zasięgiem (nawet do 800 m z detektorem). Może wyznaczać spadki w dwóch osiach w zakresie ± 8%, a do tego cechuje się funkcją Smart Slope, która chroni przed zmianami temperatury oraz obsunięciem na statywie.

Na uwagę zasługują również takie opcje, jak:

 • samopoziomowanie w pionie i poziomie (zakres: ± 5°),
 • prędkość obrotowa głowicy równa 10 obr./s,
 • obudowa z wysoką klasą odporności IP67.

Wraz z modelem otrzymasz wszystkie akcesoria niezbędne do pracy. Należą do nich: czujnik laserowy RE 160 digital z uchwytem, zasilacz, walizka transportowa, statyw.

Interesuje Cię inny sprzęt podobny do Nivel System NL540, Lamigo Spin 235 lub Leica Rugby 680, ale w przystępniejszej cenie? Zapytaj nas o alternatywy, a z przyjemnością polecimy Ci inne opcje z naszej oferty. Nasi eksperci służą pomocą w wyborze sprzętu.

W asortymencie Infopomiar znajdziesz szereg propozycji od topowych marek, takich jak chociażby Nivel System, Lamigo czy Leica – a wszystkie są dostępne w różnych przedziałach cenowych.

Niwelator Laserowy Leica, Nivel System, Lamigo kupisz w sklepach stacjonarnych mieszczących się w miastach: Gdynia, Poznań, Radom, Warszawa.

Jeżeli masz ochotę porozmawiać zadzwoń, pomogę w wyborze 696 942 905