Niwelacja na placu budowy. Co jest ważne w kontekście sprzętu?

Dobry niezawodny i precyzyjny niwelator jest niezwykle istotny dla wszelkich prac budowlanych. Choć najczęściej postrzega się do przez pryzmat prac ogólnych związanych z wytyczaniem murów, niemniej ważne jest jego zastosowanie przy działalności wykończeniowej. 


Niewielkie urządzenie kryje w sobie wielkie – stopniowo coraz bardziej rozbudowywane – możliwości. Niwelatory zapewniają sprawne wyznaczanie różnicy wysokości punktów wskazanych w kontekście pomiarowania. W efekcie naturalnym polem wykorzystania urządzeń do niwelacji jest budowa. Precyzja, jaką umożliwia maszyna okazuje się też niezbędna podczas prac o charakterze wykończeniowym. To zarówno rozbudowane remonty jak i mniejsze realizacje, podczas których trzeba wytyczyć poziom. 

Najważniejsze cechy niwelatorów wobec budowy

Niwelatory na budowie używane są w kontekście wielu zadań. Mogą być nimi m.in.:

  • wytyczanie poziomów dla np. ścian i fundamentów,
  • zagospodarowanie terenów zielonych,
  • realizację lub remont dróg.

Kluczową kwestią jest różnica pomiędzy niwelatorami optycznymi a laserowymi. W obu przypadkach działanie sprowadza się do wytyczenia różnicy wysokości, przy czym wartość ta może być podawana zarówno wobec parametru nad poziomem morza jak i wskazanego punktu przez operatora. Nim może być np. podłoże gruntu. W efekcie punkt odniesienia jest kwestią swobodną i w pełni dostosowywalną dla danego projektu. 

Niwelatory optyczne do swojego działania wykorzystują układ optyczny. Z kolei laserowe sięgają po technologię generowania wiązki. Drugie z tych rozwiązań jest zarówno wygodniejsze jak i zapewnia lepszą precyzję generowania danych. 

Analizując ofertę niwelatorów warto porównywać wiązki generowane przez laserowe modele. Bezproblemowo będzie ona widoczna w przypadku zamkniętych pomieszczeń. Jednak niwelacje będą niezbędne również na zewnątrz. W tym przypadku dobry wyrazisty laser wsparty działaniem czujnika – detektora laserowego – umożliwia wyraźny pomiar w każdych warunkach. Warto w tym kontekście sięgać po czujniki lepszej jakości, sprawnie przechwytujące wygenerowaną wiązkę. Są one nieco droższe, ale w przypadku bardziej zaawansowanych zadań dają większą pewność dokładności

Ważną kwestią jest nie tylko sam niwelator, ale również jakość dobranych akcesoriów. To statyw oraz łata decydują często o stabilizacji pracy oraz wygenerowanym zasięgu działania. Umożliwiają również mobilność użycia sprzętu. Zestaw zawierający niwelator oraz łatę i statyw można swobodnie przewozić, przenosić i wykorzystywać w dowolnej lokalizacji. Niezależnie od tego, jaki niwelator wybrać, zarówno laserowy jak i optyczny obecnie umożliwiają bezproblemowe używanie w każdych warunkach. 

Laser zamiast optyki to lepszy wariant

Dość częstym pytaniem bywa to, który wariant wybrać na budowę – niwelator laserowy czy optyczny? W tym kontekście odpowiedź nie budzi wątpliwości. Zdecydowanie korzystniejszy jest zakup niwelatora laserowego, którego technologia wykonania to – z perspektywy użytkownika – większy komfort pracy. Warto spojrzeć na nie chociażby przez pryzmat ilości osób, które są zaangażowane w obsługę. Niwelatory laserowe na budowie wymagają wyłącznie jednego pracownika, który może kontrolować wszystkie procesy generowania pomiarów. Rozważając niwelator optyczny trzeba wziąć pod uwagę większe zaangażowanie pracowników. Jeden z nich musi obsługiwać narzędzie podczas gdy drugi odpowiedzialny jest za łatę – tylko w ten sposób można sprawnie obliczać różnice poziomów na budowie czy innej inwestycji. Choć sam pomiar przebiega szybko i intuicyjnie, najczęściej spotykanym błędem wpływającym na precyzję pomiaru jest czynnik ludzki. Naturalnym kierunkiem na budowie jest więc sięganie po technologie, które ryzyko to ograniczają do minimum. 

Fachowe doradztwo w wyborze:

Znajdziesz w sklepach własnych w Gdyni, Poznaniu, Radomiu i Warszawie – każdy z doradców na miejscu chętnie odpowie na każde pytanie!