elektroniczny kompensator

Elektroniczny kompensator – jak działa w kontekście niwelacji?

Skuteczne poziomowanie laserem płaszczyznowym wydaje się być działaniem całkowicie naturalnym, bezproblemowy. Wynika to obecnie z możliwości, jakie zapewnia elektroniczny kompensator. Jak działa ta technologia? Pokazuje to przykład Nivel System CL4D-G – nowoczesny niwelator o poszerzonych możliwościach wykorzystania. 

Kompensatory to już standardowe wyposażenie nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jakość ich działania, ale również możliwości zastosowania – szczególnie w kontekście zaawansowania możliwości. Kompensatory wykraczają dziś poza granice wytyczone przez standardowe urządzenia wahadłowe – proste, niezbyt zaawansowane technologicznie, a zapewniające poziomowanie osi celowej. W ich przypadku rola użytkownika jest ograniczona do absolutnego minimum. Musi on jedynie ustawić sprzęt na dobranym do urządzenia statywie. W kolejnym etapie wystarczy dokonać poziomowania przy wykorzystaniu śrub nastawczych. Cały proces właściwego wygenerowania poziomu osi zapewnia kompensator. 

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są kompensatory elektroniczne. W ich przypadku technologia poszła o krok dalej – co przekłada się na jeszcze pewniejszą, sprawniejszą i bardziej intuicyjną niwelację. Kompensator elektroniczny wykorzystuje w swoim działaniu wewnętrzne libelle elektroniczne. One służą do pomiarowania odchyły danego instrumentu od pionu. Wygenerowane w ten sposób dane są przetwarzane na sygnał, który zostaje obrobiony przez proces zainstalowany w urządzeniu. W kolejnym etapie informacje te stają się bazą informacji, na podstawie których dochodzi do automatycznego poziomowania wiązki laserowej. 

Dzięki temu kompensator elektroniczny stanowi kluczowy element wyposażenia urządzeń do niwelacji laserowej. Zapewniając szczególny poziom dokładności staje się fundamentem pracy podczas prac pomiarowych. Sprzyjają temu widoczne różnice w porównaniu do technologii wahadłowej. Kompensatory elektroniczne charakteryzują się nie tylko większym zakresem działania, ale też zdecydowanie lepszą dokładnością poziomowania. Dodatkowo systemy elektroniczne umożliwiają poziomowanie w dwóch osiach zarówno wspólnie jak i oddzielnie. 

Laser z elektronicznym kompensatorem

Jak technologia ta przekłada się na pracę? Przykładem może być Nivel System CL4D-G– jeden z nielicznych laserów na rynku wyposażony w elektroniczny kompensator. Dodatkowo ma on możliwość niewielkiego, delikatnego ruchu płaszczyzn poziomych. 

Dzięki kompensacji elektronicznej, Nivel System CL4D-G umożliwia szybkie poziomowanie przy jednoczesnej eliminacji problemów. Te zwykle powstają poprzez charakterystyczne wahania wiązki przy drganiu terenu. Zastosowania w przypadku Nivel System technologia zdecydowanie ogranicza takie ryzyko. Skutecznie redukuje drgania, co szczególnie zauważyć można w przypadku porównania działania tego sprzętu z typowymi urządzeniami wykorzystującymi kompensatory magnetyczne. 

W efekcie laser NNivel System CL4D-G zwraca uwagę bardzo wysoką dokładnością pomiarową. Wskaźniki pracy w tym względzie – +/- 1 mm/10 m – to bardzo korzystne parametry względem średnich wartości na rynku. W efekcie urządzenia, które wykorzystują kompensatory elektryczne szczególnie sprawdzą się w przypadku branży budowlanej i przemysłowej. Zapewniana przez nie dokładność pomiarowa będzie nieoceniona także w kontekście wszystkich prac wykończeniowych oraz podczas prac konstrukcyjnych. Wynika to ze szczególnego poziomu dokładności, który umożliwia kompensator elektroniczny. 

Urządzenie Nivel System CL4D-G okupisz w sklepach stacjonarnych infopomiar w Gdyni, Poznaniu, Radomiu i Warszawie.