Farba Fluo TP Soppec a Track Marker – czym różnią się te dwie opcje?

Farby do znakowania to nieodzowny atrybut osób pracujących przy pomiarach, w budownictwie czy zajmujących się geodezją. Bardzo popularnym rozwiązaniem w tym kontekście jest Fluo TP Soppec zapewniające znakowanie w każdych warunkach. Jak w porównaniu do tego wariantu działa inny produkt Soppec – Track Marker?

Geodezja, drogownictwo, energetyka, budownictwo, branża pomiarowa – to tylko część z obszarów, w których można liczyć na bardzo duże możliwości farb i markera. Warto w tym kontekście znać różnice pomiędzy nimi tak, by optymalnie dopasować dany produkt do bieżących potrzeb. 

Jak działa farba Fluo TP Soppec?

To aerozol, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością odbiorców. Zapewnia rozpylanie dolne przy wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanego systemu, który umożliwia dokładne oznaczenie konkretnego punktu. Ciekawą opcją jest też możliwość wykorzystania zawartości puszki w stu procentach. Umożliwia to zwiększony poziom ciśnienia wewnątrz opakowania. 

Ważną cechą farby Fluo TP Soppec jest czas schnięcia na nawierzchni. To szczególnie istotna kwestia dla osób pracujących głównie na zewnątrz. Fluo zapewnia bardzo szybki proces zasychania – również na wilgotnej i mokrej powierzchni. Bardzo docenianą cechą użytkową Fluo jest efektywne działanie niezależnie od temperatur. Można swobodnie założyć, że dobry, intensywny ślad powstanie nie tylko przy standardowych warunkach, ale również w intensywnym chłodzie. 

Fluo Soppec doceniany jest za wyrazistość kolorystyki. Charakteryzuje go wysoka luminescencja, która umożliwia odnalezienie oznaczeń niezależnie od pory roku – również wieczorem, po zmroku czy w pochmurny dzień. Farby oferowane są w siedmiu kolorach – czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim, pomarańczowym, różowym i białym. Ponieważ kolor głowicy odpowiada kolorowi danej farby, nie ma obaw o to, że dojdzie do pomyłki podczas tworzenia oznaczeń. To ważne w sytuacji, gdy użytkownik chce konkretnej barwy do zaznaczenia wodociągu, linii gazowej , wodociągowej lub innego przesyłu. 

Warto również zauważyć, jak ważna jest wygoda operowania puszką, w której jest Fluo Soppec. Podstawowy element – ergonomiczna głowica – charakteryzuje się bardzo łatwą drogą blokowania i odblokowywania działania. Dbałość o detale jej wykonania przekłada się na estetykę pracy. Nie ba obaw o pobrudzenie dłoni czy niekontrolowany wytryśnięcie zawartości puszki podczas transportu – np. W razie nierówności drogi czy uderzenia. 

Farba w aerozolu Fluo świetnie sprawdzi się w przypadku wszystkich prac wykonywanych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Doskonałe właściwości chemiczne sprawiają, że bezproblemowo można liczyć na wysoką przyczepność do każdego typu podłoża – od betonu przez skały po asfalt. Ważną cechą Fluo jest efektywne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Track Marker Soppec – alternatywa dla farby?

Soppec  – uznany producent materiałów do znakowania – zapewnia również inną linię produktów. To tzw. Track markery – profesjonalne farby w sprayu. Podobnie jak Fluo służą do ogólnego znakowania na placach budowy czy podczas prac geodezyjnych. 

Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo intensywna fluorescencja. Tworzone przez markery oznakowania zwracają uwagę imponującą barwą widoczną z daleka. Tu jednak należy zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę wobec Fluo. O ile ten produkt utrzymuje oznaczenie bardzo długo, markery Soppec zachowują się nieco inaczej. Zaleca się je wszędzie tam, gdzie nie ma wymogu długotrwałego oznaczenia. Jak pokazują analizy producenta, stworzone oznaczenie utrzymuje się przez ok. trzy7 miesiące. To okres krótszy niż w przypadku Fluo. 

Są również wyraźne podobieństwa. Głowica sprayu jest wytrzymała i trwała oraz ergonomiczna. Luminescencja farby – bardzo ważna w przypadku odczytywania znaków wieczorem lub przy niesprzyjających warunkach – charakteryzuje się parametrami takimi, jak Fluo. 

Podobnie jak w przypadku pierwszego z produktów Soppec, track markery dostosowani do tego, by szybko zasychały na każdego rodzaju powierzchni. Można nawet zaryzykować tezę, iż pod tym względem okazują się nieco bardziej wydajne. Mogą być stosowane m.in. na żwirze, piasku czy trawie i drewnie – to ważne rozszerzenie funkcjonalności. Oczywiście standardowo markery można zastosować również w przypadku asfaltu oraz kamieni. 

Fluo czy track marker?

Wybór tego, co jest korzystniejszym rozwiązaniem zależy przede wszystkim od tego, na jak długo ma pozostać oznaczenie. O ile to tymczasowe rozwiązanie, lepszą opcją jest track marker. Jeśli jednak to założenie na dłużej niż kwartał, warto wybrać trwalszy preparat jakim jest Soppec Fluo TP. 

Ważna w kontekście porównania jest też cena produktów. Warianty o pojemności 500 ml są zbliżone – koszty to od kilkunastu do ponad 20 zł. W obu przypadkach warto wybierać zakupy większych ilości, co pozwala realnie obniżyć ich ceny nawet o kilkadziesiąt procent.