jaki radiotelefon wybrać

Na co zwrócić uwagę wybierając radiotelefon

Sprawna, niezawodna komunikacja podczas realizacji projektów na budowie jest podstawą skuteczności. Duże znaczenie w tym kontekście ma dobry radiotelefon zapewniający przepływ informacji.

Plac budowy czy inne miejsce pomiarów i analiz geodezyjnych to zazwyczaj rozległa przestrzeń, w której trudno może być o łatwą, niezawodną komunikację. Problem z przekazywaniem danych rozwiązują radiotelefony. Wybierając konkretny model warto przeanalizować jego konkretne dane techniczne – te mogą się znacząco różnić, co przekłada się bezpośrednio na jakość dźwięku czy możliwości szybkiego kontaktu. Na co zwrócić uwagę kupując radiotelefon dla geodety czy przeznaczony na plac budowy?

To przede wszystkim jego duży zasięg. Używanie produktów niskiej jakości jest równoznaczne z wysyłaniem i odbieraniem sygnału na gorszym poziomie. Profesjonalne radiotelefony działające na określonych częstotliwościach zapewniają komunikację bez zakłóceń – to ważne szczególnie na placach budowy. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę m.in. na wysyłany sygnał. Przeciętne urządzenia sięgają poziomu 2 W; te dobrej jakości wysyłają sygnał z mocą dwukrotnie wyższą.

radiotelefon motorola t80
Najczęściej wybierany radiotelefon. Przystępna jakość rozmów, dobre wykonanie oraz świetna cena!

Jednak jakość radiotelefonów nie ogranicza się wyłącznie do tego kryterium. Niedocenianą, a bardzo istotną wartością jest prozaiczna głośność. Wysokiej jakości radiotelefony wyposażone są w specjalistyczne systemy nagłaśniające, które – w połączeniu ze słuchawkami – dają przejrzysty dźwięk nawet w utrudnionych warunkach. Różnicę pomiędzy przeciętnym sprzętem, a radiotelefonami z wyższej półki widać chociażby na placu budowy.

Specyfika użytkowania radiotelefonów powoduje, że muszą się one charakteryzować wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Nie dotyczy to wyłącznie wytrzymałości na upadki. Dużym zagrożeniem podczas pracy w terenie są kurz, pył, błoto czy wilgoć. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na to, by radiotelefon był łatwy w czyszczeniu i szybkim przygotowaniu do działania.

Praca w terenie a właściwości techniczne

Główne parametry techniczne, które charakteryzują dobry radiotelefon to:

  • moc wyjściowa
  • częstotliwość pracy
  • zasięg.

PMR (Private Mobile Radio) – częstotliwość działania radiotelefonów – wymaga tego, by moc nie przekraczała 500 mW. Częstotliwość ograniczona jest w przedziale 446,00625-446,09375 MHz. Większość modeli na rynku ograniczona jest do ośmiu kanałów nadawania i odbioru wiadomości. Można to zwiększyć poprzez systemy CTCSS i DCS; trzeba jednak zadbać o odpowiednie kodowanie rozmów.

W przypadku pracy geodezyjnej, radiotelefon warto wyposażyć m.in. w rozwiązanie automatycznie skanujące częstotliwości. Można w ten sposób, podczas pomiarów, sprawnie przechodzić z komunikacji jednego zespołu do drugiego bez ręcznych zmian kanału. Radiotelefon w takiej sytuacji sam prowadzi nasłuch i dostosowuje się do tego kanału, na którym prowadzone są ustalenia.

Radiotelefon motrola t82
Nowy produkt motoroli poniekąd następca T80. Tak samo rewelacyjny jak młodszy brat T80 ?

Jaki radiotelefon warto wybrać na rynku?

Niezmiennie popularny jest T80 Extreme – radiotelefon o wzmocnionej konstrukcji i umożliwiający pracę przy każdej pogodzie. Bardzo duży zasięg do 10 km w zależności od ukształtowania terenu daje pełną swobodę działania.

Jeszcze większe możliwości daje jednak jego następca – model T82 Extreme. Moc nadajnika wynosi 500 mW; urządzenie może obsługiwać 16 kanałów i 121 kodów podrzędnych (CTCSS i DCS). Również, w zależności od warunków, gwarantuje działanie w zasięgu do 10 km. Dużą zaletą modelu T82 Extreme jest jego energetyczność – trzy baterie alkaliczne umożliwiają czas pracy sięgający do 18 godzin.

W kontekście możliwości T82 uwagę zwraca jego lekkość i mobilność. Waży – już razem z klipsem i akumulatorem – poniżej 200 gram. Niewielkie wymiary sprawiają, że doskonale leży w dłoni i umożliwia swobodną pracę.

Radiotelefon motorola XT420
Jakość rozmów na najwyższym poziomic. Usłysz jakość! Wybierz XT420!

Ciekawą opcją jako radiotelefon dla firm jest model Motoroli XT420. Charakteryzuje się krystalicznie czystym dźwiękiem; jego jakość to cecha zdecydowanie wyróżniająca na rynku. Dzięki wydajnemu głośnikowi o mocy 1500 mW użytkownik nie odczuwa zakłóceń przekazu nawet w niesprzyjających warunkach.

Na komfort pracy wpływają m.in:

  • funkcja aktywacji głosem umożliwiająca korzystanie ze sprzętu bez użycia rąk
  • bogaty zestaw akcesoriów
  • opcja uproszczonego klonowania, a więc kopiowania ustawień z innego radiotelefonu.
HYT TC 320 – alternatywa dla modelu motoroli!