Kamery termowizyjne FLIR, czyli ograniczenie ryzyka przed powstaniem

Technologia pozwalająca uchwycić detale, możliwość szybkiej kontroli urządzeń, realizacja dokładnych pomiarów temperatury z całkowicie bezpiecznej odległości – zalety kamer termowizyjnych FLIR sprawiają, że w dzisiejszej pracy stają się niezbędne.

Dotyczy to już nie tylko wyłącznie branży elektrycznej oraz osób odpowiedzialnych m.in. za prawidłowe utrzymanie ruchu. Kamery FLIR – dzięki szczególnie szerokim właściwościom technicznym – coraz częściej postrzegane są jako mechanizm, który pozwala wychwycić potencjalny problem przed jego powstaniem. Pozwala to ograniczyć ryzyko awarii, utraty zasobów energetycznych czy też – co najgorsze – wypadków pracowniczych.

Systemy FLIR są pod tym względem niekwestionowanym liderem rynku. Kamery termowizyjne tej marki wykorzystywane są w sektorach komercyjnym, przemysłowym oraz bezpieczeństwa. We wszystkich doceniany jest wspólny mianownik kamer FLIR – nowoczesna technologia zobrazowania cieplnego.

Ona umożliwia wykrywanie promieniowania podczerwonego – ciepła, które w oparciu o różnice temperatur pozwala na wygenerowanie obrazu.

 

Jedna z bardziej zaawansowanych kamer termowizyjnych – Flir E8

Jak działają kamery termowizyjne FLIR?

Energia podczerwieni z danego obiektu skupiana jest poprzez elementy optyczne na specjalistycznym detektorze podczerwieni. Ten przekazuje sygnał do układu elektronicznego czujnika. System przetwarzając obraz generuje jego widok na monitorze, ekranie czy wizjerze. W ten sposób dochodzi do termografii – przekształcenia obrazu termowizyjnego na pomiarowy.

Technologia stosowana w linii FLIR daje większe możliwości niż standardowe rozwiązania. Przydatne mogą być np. pirometry – jednak one nie zapewniają pełnej skuteczności przy skanowaniu dużych obszarów i przestrzeni. Łatwo więc o błąd jeśli poszukiwane jest np. niewielkie źródło awarii. Kamery termowizyjne FLIR skanują równomiernie cały obiekt, co ogranicza ryzyko pominięcia nawet niewielkich miejsc. Wykrywanie potencjalnych problemów jest szybsze i łatwiejsze, a zarazem charakteryzuje się lepszą dokładnością podczas diagnostyki obiektu.

Widok mostków termicznych uchwyconych za pomocą kamery termowizyjnej Flir E5


 

Gdzie stosować technologię kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne doskonale sprawdzają się m.in. podczas przeglądów stanu technicznego. Dzięki szybkiemu i bezproblemowemu wykrywaniu potencjalnych błędów – zwykle niezauważalnych przez operatora – system ogranicza ryzyko awarii. Analiza pozwala na weryfikację stanu urządzenia i wychwycenie ewentualnych błędów jeszcze zanim te przeradzają się w źródło poważniejszych problemów. Sprzyja temu łatwość obsługi kamer. Termowizja FLIR pod względem użytkowym zbliżona została do standardowych kamer. Pod względem utrzymywania, używania i ustawiania są bardzo podobne do typowych narzędzi.

Kamery wykorzystywane mogą być więc w przypadku sprawdzianów stanu instalacji napięcia, analizy działania mechanicznego czy też szczelności położonych rurociągów.

Wyjątkowe właściwości modeli FLIR

Technologia stosowana w kamerach termowizyjnych nieustannie poszerzana jest o nowe funkcjonalności. Urządzenia wyposażone są w modułu wi-fi umożliwiające szybkie przesyłanie danych w formie wiadomości. Do połączeń z urządzeniami mobilnymi wykorzystywana jest aplikacja FLIR Tools Mobile, dzięki której można oglądać, rejestrować oraz importować obrazy w podczerwieni. Aplikacja zapewnia również opcję transmisji strumieniowej obrazu wraz ze sterowaniem kamerą. W kontekście ich możliwości warto zwrócić uwagę na kwestię wygody i komfortu użytkowania. Modele FLIR wyposażony są w ekrany dotykowe, które zapewniają pełną interaktywność urządzenia oraz łatwości obsługi.

Co ważne, kamery termowizyjne FLIR zaprojektowano z myślą o użytkownikach mniej i bardziej zaawansowanych w ich obsłudze. Modele z serii „i” stworzono z myślą o przede wszystkim początkujących operatorach debiutujących w świecie zaawansowanej termografii. Charakteryzują się łatwością obsługi nawet przy pierwszych inspekcjach. FLIR serii I posiada obiektyw o stałej ogniskowej ułatwiający wykonywanie poszczególnych ujęć. Wytwarzane obrazy podczerwone w formacie JPG zawierają wszystkie niezbędne dane temperaturowe, które można zapisywać na wszelkich nośnikach, a także w trybie natychmiastowym wysyłać do połączonych urządzeń.

Alternatywa do seria „E”, która ma zdecydowanie bardziej profesjonalny wymiar. Zapewnia ostrzejszą, bardziej wyraźną jakość generowanego obrazu. Pozwala również na szerszy zakres powstawania raportów działania.

Odrębną kwestią jest bezpieczeństwo. Kamery FLIR charakteryzują się wyjątkową odpornością. Produkty obu serii są zabezpieczone przed nagłymi spadkami nawet z wysokości 2 m. Dzięki wewnętrznym zabezpieczeniom, kamery termowizyjne są również odporne na to, co szczególnie uciążliwe w pracy w utrudnionych warunkach – pył i wodę. Stopień ochrony IP43 stanowi gwarancję bezproblemowego używania w każdych okolicznościach.

 

Kamery termowizyjne w ofercie infopomiar.pl https://infopomiar.pl/sklep/k349,wykrywacze-lokalizatory-kamery-termowizyjne.html