statyw korbowy

Na co zwrócić uwagę kupując statyw budowlany

Stabilność – to kluczowa cecha, jaką muszą mieć dobre statywy. Solidność trzeba w tym przypadku pogodzić jednak z mobilnością. To możliwe – statywy budowlane czy geodezyjne doskonale łączą obie te zalety.

Gdy szczególną uwagę zwraca się przede wszystkim na precyzję i dokładność urządzeń pomiarowych, łatwo zignorować istotę statywu. Ten powinien być niezawodny przy ustawianiu żadanej wysokości. Co szczególnie ważne, musi być tak na każdym podłożu. Statywy często używane są w warunkach trudnych – prace geodezyjne czy budowlane odbywają się w warunkach, gdzie trudno o precyzyjnie wylany asfalt, który zapewni stabilne podłoże statywu.

Na obrazie - statyw korbowy Stayw korobowy Survgeo – możliwość pracy w zakresie 118 – 320 cm

Cechy dobrego statywu

Statyw musi tworzyć całość z laserem liniowym i punktowym; taki duet daje gwarancję pożądanych pomiarów i analiz. Warto więc zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia pod kątem precyzji. Daje to m.in. libella sferyczna – przyrząd umożliwiający dokładne ustawienie płaszczyzn lub prostych w kierunku poziomym lub pionowym.

Istotna jest wytrzymałość. Statywy narażone są na uszkodzenia mechaniczne – upadki, zsunięcia, nieprzewidziane ruchy podczas pracy. Stąd ważna jest odporność oraz ogólna wytrzymałość materiałowa. Aluminiowe statywy z jednej strony zapewniają pod tym względem oczekiwany poziom zabezpieczenia, ale z drugiej – mobilność. A to szczególnie istotna cecha dobrych statywów dla geodetów czy budowlańców.

 

na zdjeciu statyw korbowy wysoki Jeden z większych statywów budowlanych niemieckiej firmy Nestle – producenta akcesoriów geodezyjno / budowlanych m.in. dla frimy Leica. Statyw pracuje w zakresie 200 – 394 cm

Trudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, w której operator podczas pomiarów czy analiz nie ma pełnej swobody. Przenoszenie statywu oraz sprzętu pomiarowego to coś naturalnego. Efektem jest powszechne dążenie do obniżania wagi statywów. Im mniejsza waga tym korzystniejsze warunki pracy; można dziś spotkać nawet urządzenia, których masa nie przekracza 1,5 kg.

Odrębną kwestią jest wysokość robocza. Statyw musi operować na szerokim zakresie pomiarowym, co da pełen komfort pracy. Doceniane urządzenia charakteryzują się sporym zakresem wysokości; część ze statywów – np. budowlany BT150 Bosch – operuje w granicach 55-157 cm wysokości. Jednak już model BT 160 Professional, lekki i wytrzymały20180907 –  statyw gwarantujący wysoką stabilność w każdych warunkach, daje operatorowi zasięg na zupełnie innym pułapie 97-160 cm. Dobranie sprzętu do konkretnych potrzeb oraz wzrostu najczęstszego użytkownika to droga do wygodnej pracy podczas pomiarów.

 

Na zdjęciu przedstawiony statyw Bosch bt150 Statyw Bosch BT150 – idealny statyw pod lasery liniowe / krzyżowe / 360.

 

Ceny statywów a różnice jakościowe

Cennik w przypadku statywów bywa zgubny – niska cena nie powinna sugerować słabszej jakości sprzętu. Każdy model ma własną specyfikę i określone właściwości techniczne dostosowane do konkretnych potrzeb. Przykładem jest SurvGeo, aluminiowy statyw na śruby przeznaczony do niwelatora. Należy do najtańszych urządzeń na rynku, ale daje spore możliwości obsadzenia zdecydowanej większości przyrządów dostępnych na rynku. Dopasowany jest m.in. do niwelatorów optycznych i elektronicznych; dostosować do niego można lasery obrotowe, lasery-krzyżowo-liniowe czy lasery punktowe. W pełni spełnia więc przeciętne oczekiwania wobec większości statywów.

https://infopomiar.pl/sklep/p1721,nestle-statyw-aluminiowy-37-60cm.html Statyw budowlany – firmy Nestle. Mały idealny przy pracach na małych wysokościach. Jego zakres pracy to 37-60 cm.