dalmierz z zieloną wiązką

Dalmierz z zielonym laserem – kiedy warto go używać, a w jakich sytuacjach zastąpić inną opcją? 

Dalmierze laserowe z zieloną – bardzo intensywną, wyraźną i wygodną – plamką laserową doskonale ułatwiają celowanie do obiektów i pracę pomiarową. Choć pozwalają na niewątpliwie sporo, bywają jednak sytuacje, w których nawet i one nie wystarczają do idealnie precyzyjnej pracy. Co zrobić w takiej sytuacji.

Zielona wiązka cyfrowych miarek – m.in. Bosch czy Nivel System – stał się niewątpliwym symbolem wysokojakościowych pomiarów. Dalmierze wyposażone w tego typu rozwiązanie pozwalają na precyzyjne pomiary odległości oraz łatwy odczyt wraz z opcją generowania wielu obliczeń. Kluczową kwestią są możliwości lasera. Zielona i wyraźna plamka ułatwia celowanie do obiektów, a przy wykorzystaniu np. tzw. funkcji malarza – dostępnej np. w technologiach Nivel – można łatwo sprawdzić i obliczać powierzchnie wybranych ścian, wytyczać regularne odcinki czy używać dalmierza do innych prac budowlanych. 

Jeśli spojrzeć na dane techniczne przykładowej cyfrowej miarki z zieloną wiązką, widać niewątpliwie spore możliwości. Wiązka zielona np. 535 nm działa na poziomie dokładności +/- 2 mm. 

Wiązka lasera w dalmierzu – skąd takie znaczenie zieleni?

Sporo osób zastanawia się, dlaczego doceniane są akurat cyfrowe miarki wyposażone w zieloną wiązkę. Jak pokazują analizy branżowe, jest ona zdecydowanie bardziej eksponowana niż standardowe formaty. Uwagę na to zwraca m.in. Leica – jeden z najbardziej renomowanych producentów sprzętu pomiarowego na świecie.

Wprowadzając na rynek laser liniowy Leica Lino L6G firma zwracała uwagę na swoje badania, wg których zielona wiązka lasera jest nawet czterokrotnie bardziej widoczna od tradycyjnej opcji w kolorze czerwonym. W sytuacji, gdy w grę wchodzi np. wyznaczenie trzech linii – dwóch pionowych i jednej poziomej – 360 stopni skrzyżowanych ze sobą pod kątem prostym, intensywność laserowej zieleni niewątpliwie jest bardziej zauważalna. Dotyczy to również prac związanych z wyznaczaniem konkretnych punktów laserowych – np. w miejscach przecięcia się wiązki. 

Warto również pamiętać o tym, że dalmierze laserowe wykorzystywane są nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale również na otwartym terenie. Niestety na zewnątrz nie ma aż takiego znaczenia, na zewnątrz będzie miała znaczenie inna technologia.

Co zrobić, gdy zielony laser nie wystarcza?

Mimo, że dalmierze z zieloną wiązką to niewątpliwie spory przeskok jakościowy względem innych wariantów, nie brak sytuacji, w których również ich możliwości nie wystarczają do wygodnych pomiarów. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy analiza dotyczy dużych odległości – czyli powyżej 40 metrów. Mimo, że zasięg wiązki lasera umożliwia większy pomiar. W takich sytuacjach operator – nawet mimo intensywności zieleni – może nie widzieć precyzyjnie miejsca, które podlega namiarowi. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy prace odbywają się na zewnątrz – wtedy możliwości zielonego lasera mogą być nieco słabsze niż standardowo. 

Z dalmierzem Leica X4 – pomiar na zewnątrz to czysta przyjemność. DST 360- specjalny uchwyt do dalmierzy X3 i X4 rozszerza funkcjonalność dalmierza.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji bywa dalmierz z kamerą. Leica Disto X4. Jakie są jego możliwości? Wybierając np. Model Leica Disto X4, model opracowany wręcz pod kątem zaawansowanych pomiarów zewnętrznych, można liczyć przede wszystkim na potężne możliwości kamery cyfrowej wyposażonej 2 4-krotny zoom. Pozwala on wskazać precyzyjnie cel niezależnie od odległości czy warunków oświetleniowych. W ten sposób wykorzystywanie najczęściej stosowanych funkcji pomiarowych – np. kubatury, powierzchni, stanu nachylenia czy wytyczania odcinków – jest wyjątkowo proste. Choć producent wskazuje, że dalmierz laserowy z kamerą działa przy dużym zasięgu, zakres pomiaru dalmierzem X4 to 150 m – przy dokładności producenta ocenianej na 1 mm – w komentarzach branżowych pojawiają się informacje, iż było to skuteczne nawet przy dystansach o 10% większych. Dalmierz pozwala mierzyć dokładnie i na duże odległości.

Rezultaty tak generowanych pomiarów mogą być bezprzewodowo transmitowane przyu użyciu opracowanej przez Leica aplikacji – jest ona bezpłatna. W rezultacie, wybierając Leica Disto X4 można zrealizować wszelkie cyfrowe szkice oraz niezbędne rzuty analizowanych pomieszczeń czy wyniki otrzymywane na zewnątrz. Do pomiaru dalmierzem laserowym na zewnątrz warto wybrać urządzenie z kamerą, które mają już zaawansowane funkcje pomiarowe więc takie opcje jak pomiar ciągły, pośredni pomiar wysokości, funkcja pitagorasa, pamięć pomiarów czy poprostu umożliwia mierzyć odległości.

Aplikacja ułatwia zarządzanie całym procesem pomiaru.

Tutaj moższ zaoznać się z ofertą dalmierzy laserowych Nivel System.

Dalmierz laserowy Leica dostępny w tym miejscu.

Dalmierz laserowy zakupisz on-line na infopomiar.pl lub w sklepach stacjonarnych w Poznaniu, Radomiu i Warszawie.