Dlaczego niwelator laserowy jest tym, czego szukasz?

Bez geodetów nie powstanie żaden most, droga, ani budynek. Uczestniczą oni także w pracach scaleniowych nieruchomości rolnych, leśnych czy budowlanych, a także przy pracach pomiarowych w zakresie regulacji rzek i innych cieków wodnych. Aby mogli oni dobrze wykonywać swoją pracę, muszą wyposażyć się w szereg narzędzi. Jednym z nich jest niwelator laserowy. Czy to urządzenie przydaje się tylko geodetom? 

Jednym z istotnych narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie pracę geodety, jest niwelator. Urządzenie to jest niewielkich rozmiarów i pomaga wyznaczyć różnice wysokości punktów pomiarowych. Do wyboru mamy trzy główne typy niwelatorów: 

 • optyczny, 
 • laserowy, 
 • cyfrowy. 

My skupimy się na porównaniu pierwszych dwóch, ponieważ dylematy zakupowe najczęściej dotyczą właśnie ich. Na początku wyjaśnijmy, czym jest niwelator optyczny i laserowy. Urządzenie wymienione, jako pierwsze uchodzi za jeden z najprostszych w konstrukcji i obsłudze instrumentów pomiarowych. Najważniejszym elementem w jego budowie jest zespół optyczny składający się z obiektywu, okularu, soczewki ogniskującej oraz płytki ogniskowej z naniesionym na nią krzyżem nitek. Drugą ważną częścią niwelatora optycznego jest kompensator. Odpowiada on za korygowanie przebiegu wiązki światła, która wpada do lunety.

 Niwelator optyczny ma dwa typy kompensatorów:

 • kompensator magnetyczny, który zbudowany jest z wahadła ulokowanego pomiędzy dwoma magnesami; 
 • kompensator powietrzny, gdzie czynnikiem stabilizującym pryzmaty, jak sama nazwa wskazuje, jest powietrze zasysane i wydmuchiwane.

Niwelator laserowy w porównaniu z optycznym jest nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem. Jego działanie oparte jest na emisji wiązki lasera. Elementy, z których jest zbudowany, to m.in.:

 •  głowica obrotowa, 
 •  gwint do montażu na statywie,
 •  pionownik laserowy dolny i górny,
 •  bateria,
 •  panel sterowania. 

Jeśli chodzi o działanie, tego typu niwelator rzuca wokół siebie wiązkę laserową, która się obraca. W ten sposób, tworzy się referencyjna płaszczyzna pionowa. Wychwytuje ją czujnik zamontowany w łacie. Dzięki czemu operator jest w stanie odczytać różnice wysokości z łaty. 

6 podstawowych różnic między niwelatorem laserowym a optycznym

 1. Do obsługi niwelatora laserowego wystarczy jedna osoba. Jak zostało wspomniane wyżej, stosowną wartość można odczytać na łacie. Natomiast, używanie niwelatora optycznego wymaga zaangażowania dwóch fachowców, ponieważ jedna osoba musi trzymać łatę, druga ma za zadanie odczytać pomiar. Podsumowując, używanie niwelatora laserowego finalnie jest tańsze, ponieważ płaci się za pracę jednej, a nie dwóch osób.
 2. Niwelator laserowy można używać w każdych warunkach. Nie ma znaczenia czy pada deszcz, świeci, nawet mocne słońce, czy jest noc. Laserowe urządzenie zawsze będzie gotowe do pracy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku niwelatora optycznego. Zaleca się, aby korzystać z niego w dzień, gdy widoczność jest dobra.
 3. Niwelator laserowy posiada funkcję samopoziomowania. Takiej opcji brakuje w niwelatorze optycznym, gdzie poziomowanie trzeba wykonać ręcznie, korzystając ze śrub poziomujących. 
 4. Dzięki niwelatorowi laserowemu możemy wykonać tak zwany pomiar ciągły. W przypadku wersji optycznej jest to niemożliwe. 
 5. Niwelator laserowy jest wysoko precyzyjnym urządzeniem pomiarowym. 
 6. Niwelator laserowy ma także większy zasięg pomiaru (średnio 500 metrów). Niwelator optyczny działa na odcinkach do około 150 metrów. 

Na jakie niwelatory laserowe warto zwrócić uwagę? Nasze propozycje

Porównując niwelator laserowy z optycznym, nie ma wątpliwości, że ten pierwszy jest urządzeniem wydajniejszym, precyzyjniejszym oraz łatwiejszym w obsłudze. Jeśli więc zależy ci na tym, aby dobrze i szybko wykonać niwelację, sprzęt laserowy będzie zdecydowanie lepszym wyborem.  

Gdy już wiesz, w jaki typ niwelatora zainwestować, pora bliżej przyjrzeć się kilku modelom, które z pewnością są warte uwagi. Nasze propozycje to: Nestle Pulsar, Leica Rugby 610 i 680, Lamigo Spin 210. 

Niwelator laserowy Nestle Pulsar uchodzi za obrotową maszynę, która sprawdza się na różnych płaszczyznach.  Nestle Pulsar można wykorzystać w budownictwie lądowym, zarówno nadziemnym, jak i podziemnym. Zaletą tego urządzenia jest fakt, że wyznacza on również płaszczyznę poziomą, pochyloną, pionową, a także, dzięki pionownikowi, określa pion lub kąty proste.

Nestle Pulsar jako jeden z nielicznych niwelatorów laserowych na ryku posiada metalową obudowę.

Ponadto, ten niwelator laserowy sprawdza się także przy zadaniach związanych z kanalizacją, jak np. zakładanie instalacji rurociągowych czy budowa dróg. Nestle Pulsar HV zapewnia wysoką dokładność pracy, nawet na dużych odległościach i w ciężkich warunkach terenowych.  Wielką zaletą tego niwelatora jest trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, jak i wydajność baterii, jako jeden z nielicznych niwelatorów posiada metalową obudowę.

Urządzenie to dostępne jest w komplecie z bardzo precyzyjnym detektorem (cyfrowym), który jest odporny na jakiekolwiek zakłócenia (błyski, światło słoneczne, LED) oraz stalowym statywem i poręczną, wytrzymałą łatą do niwelacji laserowej. 

Ten niwelator laserowy najlepiej sprawdza się w przypadku standardowych prac niwelacyjnych takich, jak chociażby wytyczanie fundamentów, weryfikacja wysokości elementów czy ogólne niwelowanie wykopów. To, co go wyróżnia, to fakt, że posiada mechanizm samopoziomujący, dzięki czemu proces niwelacji przebiega szybko i sprawnie. 

Leica Rugby 610 posiada jeden przycisk, przycisk włączenia. Po kilku sekundach urządzenie jest gotowe do pracy.

Poza tym narzędzie jest także bardzo intuicyjne, dzięki czemu łatwo je obsłużyć. Dowodem na to jest prosty panel sterowania, na którym znajduje się tylko jeden przycisk uruchamiający urządzenie. Po wciśnięciu go już w kilka sekund niwelator jest odpowiednio wypoziomowany, a laser gotowy do efektywnej i precyzyjnej pracy.

Warto dodać, że niwelator laserowy Leica Rugby 610, to także urządzenie wytrzymałe, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, bo jako nieliczne urządzenie posiada normę IP68. Ponadto, ma on także alarm informujący o przypadkowej zmianie poziomu, która może zaburzyć pomiarowanie. 

Ważnym elementem jest również gwarancja, która w standardzie wynosi 36 miesięcy.

Ostatnim urządzeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest niwelator laserowy Lamigo Spin 210, który posiada zintegrowany system automatyki pionu i poziomu. To uniwersalne narzędzie doskonale sprawdza się zarówno przy pracach zewnętrznych, jak chociażby wyznaczanie spadków terenu, ale także i wewnętrznych (wylewanie posadzek, wstawianie futryn i okien, przygotowanie fundamentów itp.).

To, co wyróżnia Lamingo Spin 210 to bardzo widoczny promień lasera, cztery prędkości obrotowe głowicy oraz możliwość nieustannego wyświetlania kąta 90 stopni lub pionu. Poza tym ten typ niwelatora laserowego jest bardzo odporny na kurz i wilgoć oraz ma aż pięć lat gwarancji (to jedna z najdłuższych gwarancji na tego typu sprzęt). 

Lamingo Spin 210 można kupić w zestawie z pilotem, odbiornikiem z uchwytem na łatę, ładowarką, okularami, teczką celowniczą oraz uchwytem ściennym. 

Fanom marki Leica Rugby polecamy także model 680. Owszem, koszt zakupu tego urządzenia jest dość wysoki, ale za nieprzeciętną jakość tego niwelatora laserowego zdecydowanie warto zapłacić. Jego szerokie zastosowanie sprawdzi się w takich branżach, jak: budownictwo, budownictwo drogowe czy brukarstwo. 

Rugby 680 – cyfrowe spadki, dokładność 1,5mm na 30 metrach oraz 5 lat gwarancji.

Co wyróżnia Leica Rugby 680?  Łatwość w poziomowaniu oraz generowaniu spadków cyfrowych. Procesy te ułatwia półautomatyczny niwelator laserowy, który dodatkowo pomaga ograniczyć ryzyko błędów. Dzięki Leica Rugby 680 osiągniesz 1,5 mm na 30 metrach. Ponadto, niwelator funkcjonuje w oparciu m.in. o czynnik temperatury, dzięki czemu samodzielnie jest w stanie skorygować różnice w cieple, które występują w ciągu dnia. 

Ten model posiada także funkcję Smart Slope. Oznacza to, że niwelator laserowy jest w stanie samodzielnie kontrolować swoją stabilność i to nie tylko w kontekście zmiany temperatur, ale także w sytuacji, gdy np. przypadkowo uderzy się w urządzenie. Smart Slope wykaże także nawet najmniejsze obsunięcia niwelatora na statywie. W standardzie tego urządzenia mamy 5 lat gwarancji.

Niwelator laserowy to dziś standard

Nie ma co ukrywać, że dziś niwelator laserowy to standard. Dlaczego? Bo praca z nim jest dużo łatwiejsza i mniej skomplikowana dzięki nowoczesnym technologiom, w które tego typu sprzęt jest wyposażony. Zaletą tego urządzenia jest, chociażby  to, że ma ono bardzo duży zasięg pomiarów z jednego stanowiska, dzięki czemu można przyspieszyć pracę i zaoszczędzić sporo czasu. 

Ponadto, niwelator laserowy charakteryzuje się dużą dokładnością pomiaru oraz mniejszą podatnością na popełnienie błędu. Jego zaletami są także wszechstronność, uniwersalność, łatwość w obsłudze oraz fakt, że można na nim pracować o każdej porze dnia i nocy w każdych warunkach atmosferycznych.  

Niezależnie od tego, w jakiej branży się pracuje, nowoczesna technologia w mniejszym lub większym stopniu na nią wpływa. Tego faktu nie można ignorować. W związku, z tym niwelator laserowy jest odpowiedzią na aktualne potrzeby geodetów, ale także specjalistów z szeroko pojętej branży budowlanej, dla których pomiary wysokościowe są istotnym elementem pracy.  

Jeśli więc chcesz znaleźć precyzyjny niwelator laserowy, który posłuży ci na lata, skontaktuj się z nami. Z pewnością pomożemy znaleźć ci sprzęt, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. 

Urządzenia pomiarowe kupisz w naszych sklepach firmowych:

Lub on line na infopomiar.pl