Dalmierz laserowy to nie wszystko. Jakie akcesoria są przydatne do pracy?

Dalmierz laserowy to nie wszystko. Jakie akcesoria są przydatne do pracy?

Dalmierze laserowe dzięki swojej wytrzymałości niezawodności stanowią dziś najskuteczniejszy – bez cienia wątpliwości -miernik odległości. sprzyja temu zastosowana w nich technologia, która umożliwia analizy na poziomie milimetrowej dokładności. Choć zazwyczaj uwaga operatora skupia się wyłącznie na dalmierzu, niemniej istotne są dobre akcesoria do urządzeń pomiarowych. To dzięki nim praca dalmierzem jest nie tylko szybka, ale też obarczona minimalnym ryzykiem błędu.

Akcesoria do dalmierzy są niewątpliwie bardzo ważnym dodatkiem do podstawowego instrumentu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że już jego jakość i stan wyposażenia w dodatkowe rozwiązania technologiczne przekładają się na bieżące możliwości. Zastanawiając się, jaki dalmierz laserowy wybrać, trzeba uwzględnić kilka opcji, które mają niebagatelny wpływ na szybkość i wygodę pracy.

Przykładem jest wdrożony w dalmierzach moduł do transmisji danych wykorzystujący technologię Bluetooth. To dziś oczywiście już standard, bez którego trudno wyobrazić sobie nie sam pomiar, ale transfer danych. Wykorzystując technologię Bluetooth można błyskawicznie – i bez dodatkowej pracy – w sposób bezprzewodowy transmitować zestaw danych na urządzenie docelowe. Nim jest tablet lub – co zdarza się zdecydowanie częściej – smartfon operatora.

Analizując oferty producentów, dobrze jest zwrócić również uwagę na budowę urządzeń. Nowoczesne dalmierze laserowe wyposażane są na przykład specjalistyczne końcówki, które dzięki ich rozkładaniu umożliwiają wygenerowanie ponadprzeciętnie dokładnych wyników. To efekt perfekcyjnego usytuowania danego instrumentu oraz ograniczenia potencjalnych elementów, które mogłyby zakłócać jego działalność pomiarową.

Standardem w przypadku dalmierzy stały się również dopracowane w detalach obudowy. To dzięki nim urządzenia pomiarowe do wyznaczania odległości czy obliczania kubatury oraz pola powierzchni mogą być używane właściwie w dowolnych okolicznościach. W sytuacji gdy obudowa jest na tyle szczelna, że z założenia zapewnia pełną odporność na wodę i kurz, użytkownik może realizować pomiary również w specyficznych i trudnych warunkach atmosferycznych – np. na placu budowy.

Akcesoria do dalmierzy laserowych

Im bardziej zaawansowane są zadania realizowane przy wykorzystaniu dalmierza, tym bardziej rośnie znaczenie dodatków, które wykorzystywane są podczas pracy.

Jednym z podstawowych elementów, który trzeba dobrać do dalmierza jest statyw. Umożliwia on stabilne umieszczenie dalmierza, co jest przecież niezbędne w kontekście wygenerowania w pełni wiarygodnych wyników pomiarowych. Choć w wielu przypadkach można liczyć na zakup dalmierza w zestawie już wraz ze statywem, jeśli dzieje się inaczej dobranie tego elementu bywa niemałym problemem.

Wynika to z cech jakie powinien mieć dobry statyw do dalmierza. warto zwrócić na przykład uwagę ma jak największy zakres regulacji urządzenia. często bywa tak, że niezbędne jest generowanie pomiarów na relatywnie niskiej i nierównej powierzchni jak i w sytuacji, gdy statyw musi być maksymalnie wyciągnięty w górę. można więc przyjąć, że im szerszy jest zakres roboczy statywu tym większe możliwości użytkowania będzie miał operator.

Dobierając statyw do dalmierza trzeba jednak pamiętać o tym, że musi umożliwiać on pełną mobilność. Jeśli będzie ciężki i masywny, swobodna praca i przenoszenie go z miejsca na miejsce stanie się dużym wyzwaniem. Statywy magnetyczne, które charakteryzują się sporą wagą, zalecane są raczej do zadań stacjonarnych. Jeżeli operator dalmierza laserowego zakłada, że będzie użytkował go w różnych miejscach i często przenosił, lepszym wyborem okaże się statyw aluminiowy.

Ile kosztuje statyw do dalmierzy laserowych? Profesjonalny instrument z uchwytem umożliwiającym dokładne celowanie – z oferty Leica i w przedziale działania 63-168 cm – można zakupić poniżej 300 zł netto. Nie jest to więc wydatek, który mógłby wstrząsnąć budżetem, tymczasem trudno bez dobrego statywu wyobrażać sobie efektywne i sprawne pomiarowanie.

Uchwyty, adaptery i tyczki rozporowe

Można trzymać się zasady, że im szerszy jest swoisty park maszynowy operatora dalmierza, tym większe ma on możliwości. Choć niektóre akcesoria do dalmierzy używane są sporadycznie, odgrywają duże znaczenie w razie nietypowych pomiarów.

Warto wyposażyć się między innymi w adaptery na statyw dające większą uniwersalność zastosowania. Innym ciekawym produktem, który można rozważyć, jest skręcana tyczka rozporowa oferowana między innymi przez Survgeo. Wykonana jest zazwyczaj z solidnej aluminiowej konstrukcji, którą można idealnie dopasować również do nietypowych pomieszczeń pod względem wielkości. Dzięki zastosowanemu uchwytowi szybkomocującmu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić laser na tyczce i wykorzystać ją podczas specyficznych prac pomiarowych

Ważną pozycję wśród akcesoriów do dalmierzy zajmują też tarczki celownicze. Służą one do pomiarów punktów na podłodze znacznie ułatwiając pomiar do miejsca, w którym brakuje elementu dającego możliwość odbicia wiązki laserowej.

Naturalnym elementem wyposażenia każdego operatora powinny być też specjalistyczne okulary. Warto sięgnąć po produkty sprawdzonych producentów. Na przykład okulary laserowe opracowane przez Survgeo, ważąc zaledwie 18 g zapewniają lepszą widoczność lasera podczas pracy z laserem – a widoczność wiązki to kluczowy element podczas pomiarów.