Na co zwrócić uwagę wybierając reper geodezyjny?

Reper, znak geodezyjny w ustalonym układzie odniesienia, to trwale stabilizowany element niezbędny podczas niwelacji w trakcie przeprowadzania pomiarów geodezyjnych. Choć repery w geodezji bywają traktowane – niesłusznie – jako produkt o drugorzędnym znaczeniu, należy postrzegać je jako ważny fragment tworzonego ciągu niwelacyjnego. 

Reper dla geodety jest nieco jak wyznacznik; element kluczowy w kontekście położenia punktów osnowy geodezyjnej – zbioru punktów, które zostały wyraźnie utrwalone w terenie. Ich położenie – wzajemne, względem poszczególnych punktów charakterystycznych – stanowi w efekcie punkt wyjściowy dla badań i analiz realizowanych podczas pomiarów geodezyjnych. Każdy element osnowy geodezyjnej ma własny numer, który ustalany jest podczas tworzenia projektu technicznego. W efekcie punkty te są kluczowe dla spięcia i sprawnej pracy w zakresie wszystkich robót geodezyjnych, których efektem będzie określenie współrzędnych. Znak o rzędnej ponad przyjętym i określonym punktem odniesienia jest więc podstawą wszelkich pomiarów niwelacyjnych. 

Trwałość – kluczowa cecha repera geodezyjnego

Repery to rozwiązanie na lata – stąd tak istotna jest trwałość materiału, z którego są wykonywane. Powszechne skojarzenie z reperem w naturalny sposób niesie za sobą widok ogranicznika w glebie, który wykonany jest z betonu, kamienia lub – w niektórych wariantach – z żeliwa. Tymczasem nowoczesne repery dla geodetów mają diametralnie inny materiał wykonania. Oznakowanie pomiarów odbywa się w oparciu o niewielkie produkty przypominające wyglądem śruby o zróżnicowanej średnicy czy układzie wkrętu – poziome lub pionowe. Reper ze stali nierdzewnej jako punkt geodezyjny i znak wysokości na mapie pozwala na precyzyjne określenie rzędnej wysokościowej.

SONY DSC

Wytrzymałość materiałowa powinna cechować repery geodezyjne niezależnie od ich rodzajów. Zarówno znaki wysokościowe podziemne – znajdujące się pod powierzchnią – jak i naziemne czy ścienne muszą uwzględniać ulokowanie ich na dłuższy czas, a zarazem umożliwiać, również w dłuższej perspektywie, ustawienie na nich łaty niwelacyjnej

Reper geodezyjny a rodzaje wykonania

Repery zapewniane przez Infopomiar to kilka typów materiałów, które można idealnie dobrać do danych potrzeb geodety. Modele ścienne – np. wykonywane z aluminium – są wykonywane tak, by nie zwracać na siebie uwagi; stąd np. neutralna szara kolorystyka komponująca się w większości przypadków z otoczeniem lub barwą powierzchni naściennej. Warto jednak zauważyć, że producenci reperów umożliwiają np. – w przypadku zamówień – wykonanie ich w innych, również nietypowych kolorach z palety RAL. Reper można więc dobrać do np. założeń projektowych. Takie repery są wykonywane na zamowienie a średni czas realizacji to około 2 tygodnie i niestety są nieco droższe o jakieś 70%.

Ze względu na jego zastosowanie – np. w układzie poziomym – duże znaczenie dla jakości reperów odgrywa obłożenie ich warstwą antykorozyjną i dodatkowe zabezpieczenia powierzchni, co pozwala na wielokrotne użycie produktów. Jakość wykończenia odgrywa więc szczególną rolę w przypadku dużej częstotliwości pracy. 

Żelazne repery – trwałość i wytrzymałość

Inną specyfikę mają repery żelazne – wykonywane z lanego stopu i cynkowane ogniowo. W ich przypadku kluczowa nie jest lekkość, ale raczej trwałość, wytrzymałość w kontekście wieloletniej osnowy geodezyjnej. Podobne cechy mają repery ziemne – wykonywane z mosiądzu i o różnym stopniu wykończenia końcówki tak, by idealnie odpowiadać potrzebom pracy geodezyjnej.

Reper niwelacyjny do osnowy wysokościowej w przyjętym układzie odniesienia staje się więc niezbędnym urządzeniem dla nowoczesnej i dokładnej niwelacji. Wytyczone przy jego pomocy punkty geodezyjne pozwalają na wytyczenie mapy pracy i realizacji geodezyjnej. W efekcie repery osnowy – działając w zakresie określonej rzędnej wysokościowej – stanowią jeden z podstawowych atrybutów pracy osób zajmujących się profesjonalnymi pomiarami. Nie można zapomnieć również o reperach przeznaczonych do monitoringu. Każdy z reperów może być przeznaczony do tego typu pomiarów. Najczęściej wybieranymi reperami do tego typu pomiarów są repery z kulką, które charakteryzują się dość sporą długością i łatwo zakotwiczyć je w budynkach z ociepleniem.

Adaptery do reperów umożliwiają szersze zastosowanie

Oferta reperów często obejmuje także modele ścienne z kulką – wykonane ze stali i ocynkowane wykorzystywane przy pomiarze przemieszczeń budynków. Takie rozwiązania – dostępne m.in. w sklepie Infopomiar – wyposażane są w adaptery umożliwiające np. zamocowanie luster Leica, co przekłada się na wyższą efektywność pracy geodezyjnej.

Szybki skrót do reperów w ofercie Infopomiar.pl

repery aluminiowe -> https://infopomiar.pl/sklep/k413,oznakowanie-pomiarow-repery-aluminiowe.html

repery mosiężne -> https://infopomiar.pl/sklep/k412,oznakowanie-pomiarow-repery-mosiezne.html

repery stalowe -> https://infopomiar.pl/sklep/k411,oznakowanie-pomiarow-repery-stalowe.html

repery ziemne -> https://infopomiar.pl/sklep/k414,oznakowanie-pomiarow-repery-ziemne.html

repery do monitoringu -> https://infopomiar.pl/sklep/k472,oznakowanie-pomiarow-repery-monitoring.html