Na co zwrócić uwagę kupując maszyny do cięcia glazury?

Obróbka glazury wymaga precyzji, doświadczenia oraz – czego nie da się uniknąć – odpowiedniej jakości urządzenia do ręcznego przecinania płytek. Popularne tzw. gilotyny nie są jedynym rozwiązaniem; cięcie glazury można zarówno nieco zautomatyzować jak i zadbać o to, by przyspieszyć cały proces prac przy zachowaniu wyjątkowych efektów. 

Zastanawiając się, jaką przecinarkę wybrać, należy zwrócić szczególną uwagę na różnice pomiędzy standardowymi, ręcznymi a elektrycznymi. Te pierwsze to relatywnie proste rozwiązania, które wykorzystują specjalne koło tnące. Przecinarka, robiąc właściwe nacięcie umożliwia późniejsze przełamanie płytki z glazury wzdłuż wyznaczonej w ten sposób linii. To optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy obróbka glazury ma raczej niewielki wymiar – w sytuacji, gdy to prace robione w domu lub na ograniczonej powierzchni. W sytuacji, gdy potrzebne jest cięcie płytek o większych rozmiarach lub też w trybie masowym, warto rozważyć przecinarki elektryczne, które – wykorzystując silnik napędzający tarczę – zapewniają szybką pracę maszynową. 

Maszynka do glazury STANDARD TopLine 920mm KAUFMANN – najczęściej wybierana maszynka przez klientów Infopomiar.pl

Należy jednak pamiętać, że maszyny do glazury, które nie są automatyczne mogą okazać się – w rękach doświadczonego specjalisty – narzędziem o równie korzystnych cechach jak automaty. Wysokiej jakości urządzenia, np. linia TopLine Standard Kaufmann wyposażone w chromowane prowadnice stalowe, precyzyjny kątownik i wytrzymałe łożyska umożliwiają coraz wygodniejsze długości cięcia czy tworzenie kół. Biorąc pod uwagę to, że producenci poszerzają konsekwentnie maksymalną grubość cięcia, mobilne maszyny do glazury – przy wadze nieco ponad 19 kg – umożliwiają pełny zakres działalności glazurniczej w dowolnej lokalizacji. 

Jakie parametry są kluczowe dla oceny maszyn glazurniczych?

Przede wszystkim to właściwości cięcia – parametry długości oraz głębokości. Właściwa długość umożliwia obróbkę płytek wzdłuż zarówno dłuższego boku jak i przekątnej, co poszerza możliwości realizacji. Z kolei zakres głębokości jest ważny w sytuacji, gdy maszyny do glazurnictwa muszą zmagać się z nietypowymi materiałami, których – jak pokazuje rynek budowlany – jest coraz więcej. 

Jeśli plan pracy zakłada, że obrabiany materiał będzie wymagający pod kątem twardości czy grubości płytek, korzystnym rozwiązaniem będzie wybór wariantu elektrycznego. W większości standardowych zadań i typowych płytek, wystarczą dobrej jakości maszynki do glazury o poszerzonym zakresie działania – np. możliwości cięć dłuższych elementów. To opcja, która – w porównaniu do produktów elektrycznych – ma niezaprzeczalne zalety: mniej generowanego pyłu czy cichą pracę umożliwiającą np. przycinanie płytek w późnych godzinach wieczornych. 

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy z gumy. One sprawiają, że płytka jest stabilna; nie przesuwa się po płaszczyźnie w trakcie pracy. 

Producenci sprzętu budowlanego – co pokazują zarówno np. urządzenia do prac pomiarowych jak i właśnie maszyny glazurnicze – zwracają szczególną uwagę na personalizację sprzętu. Stąd rozwiązania niespotykane wcześniej. Np. maszyny do cięcia glazury Topline produkowane przez Kaufmann w opcji PRO mają zmieniony sposób cięcia tak, by użytkownik miał jeszcze lepszy widok na obrabianą płytkę. Ustawienie kątownika maszyny w jej przedniej części dodatkowo dostępne jest też – w ramach Topline Twist – w wariancie dla osób leworęcznych. 

Maszynki do glazury kupisz również w naszych sklepach stacjonarnych:

Kaufmann Trójmiasto – Gdynia, Słupecka

Maszynka kaufmann Poznań, Poznań, Sieradzka 28 lok 2

Po wcześniejszym zamówieniu dostępne są również w sklepie w Warszawie i Radomiu.