Leica Builder R200M – tachimetr, który łączy intuicyjność z innowacyjnością

Tachimetr Leica Bulder w branży pomiarowej stanowi od lat synonim wysokiej jakości, ale istnieją modele, które sięgają wręcz wyżej niż ten – już i tak wyśrubowany – poziom. Przykładem jest model R200 M. Pokazuje on, jak ważne i efektywne jest jednoczesne połączenie prostoty, łatwości obsługi, intuicyjności, a zarazem – wykorzystania innowacyjnych technologii. 

Patrząc na całą serię linii Builder, tachimetry doskonale sprawdzają się na budowie zarówno w kontekście relatywnie prostych zadań jak i zdecydowanie bardziej zaawansowanych analiz. Producent, Leica Geosystems, tworząc modele Builder kładła nacisk na to, by stworzyć model, który połączy dwa – wydawałoby się: dość odległe – światy. To wdrożenie maksymalnie dużej ilości funkcjalności w sprzęcie, który będzie wygodny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. To, w przypadku R200M, udało się idealnie. 

Oczywiście wynika to z faktu, że w przemyśle geodezyjnym i budowlanym niewiele jest marek tak doskonale łączących owe światy jak Leica. Producent, znany ze swojego drobiazgowego inżynieringu i niezawodnej wydajności, jest dziś jednym z podstawowych wyborów profesjonalistów. W dużej mierze wynika to z faktu przygotowywania urządzeń zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. 

Leica Builder R200M – wrażenie od początku

Test Leica Builder nie może obejmowąć jedynie samych funkcjonalności; dbałość o detale widać już w pierwszym kontakcie z tachimetrem. Wyjmując Leica Builder R200M trudno nie zwrócić uwagi na solidność, wzmocnioną obudowę, która chroni urządzenie przed warunkami atmosferycznymi. To ważne w przypadku używania sprzętu tam, gdzie bywa niestabilnie – sprzęt jest świetnie zabezpieczony pod kątem ewentualnych upadków. 

Kluczową kwestią dla oceny jest jednak optyka. A tu mamy do czynienia – oczywiście na tym, określonym poziomie cenowym – z wyjątkową wartością. R200M posiada świetny teleskop o możliwości 30-krotnego powiększenia, co daje duże możliwości podczas pomiarów na dużych odległościach. Uwagę zwraca jasność, swoista klarowność optyczna. Zaawansowany system Leica sprawia, że pomiary i analizy są możliwe również w razie słabszego oświetlenia – np. na placu budowy. 

Koreluje to z wdrożonym przez Leica systemem kompensacji dwuosiowej, który automatycznie koryguje błędy pochylenia. Przekłada się to w znacznym stopniu na zwiększenie dokładności. 

Oprogramowanie Leica Builder – funkcji jest coraz więcej, ale…

Geosystems to marka znana z dopracowywania urządzeń pod kątem oprogramowania i rozwoju funkcji. Standardem są już rozwiązania związane z przechowywaniem danych. Niemniej jednak, akurat Builder R200M jest pod tym względem modelem, który nie wykracza nadmiernie poza przeciętność – nie będzie tu więc pakietów rozwiązań, które są ekskluzywne i wyjątkowe. Wdrożono natomiast te, które można uznać za kluczowe. Można to porównać do auta, które doskonale sprawdzi się podczas krótkiej i dłuższej podróży, ale nie posiada wirtualnego kokpitu podpowiadającego, w którym momencie skręcić kierownicą. Użytkownik musi jedynie realizować po kolei wyświetlane ekranie kroki, by wytyczyć granice, przygotować dowolny plan, obliczyć objętości, sprawdzić pomiary powykonawcze, przenieść wysokości i wykonać wiele innych działań. 

Spójrzmy na kluczowe – z perspektywy użytkownika – wdrożenia. 

Transfer danych przez USB jest efektywny i prosty, chociaż zdecydowanie możnaby dopracować kompatybilność urządzenia z chmurowymi rozwiązaniami do przechowywania danych. 

Na plus przemawia żywotność baterii. R200M przygotowano do tego, by bezproblemowo działać przez jeden, pełny dzień roboczy na jednym doładowaniu. Bezproblemowo może być to więc tachimetr, który wykorzystasz podczas działań w terenie. 

Zaletą jest również dotykowa klawiatura i ekran o wysokiej rozdzielczości. Intuicyjny interfejs nie należy do skomplikowanych, choć np. pomiarowi debiutanci będą musieli sięgnąć po webinary lub innego rodzaju samouczki.

Czy warto kupić Builder R200M?

Cena Leica Builder R200M nie należy do niskich – to równowartość ok. 2,5 tys dolarów – ale za niemałym wydatkiem idzie jakość. To dobra opcja dla tych, którzy szukają połączenia podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych funkcji podczas zadań pomiarowo-budowlanych. Jego solidna konstrukcja, doskonałość optyczna i kompensacja dwuosiowa dają bardzo szeroką przestrzeń działania. Trzeba jednak mieć też świadomość, iż pod względem oprogramowania dostępne są na rynku modele bardziej zaawansowane. 

O jakości tego modelu decydują: 

  • wyświetlacz graficzny o wysokiej rozdzielczości; wyświetlanie kątów z dokładnością do 1”
  • laserowy pionownik 
  • elektroniczna libella poziomująca ułatwiająca pionowanie nad punktem
  • autokompensacja odczytów pionowych i poziomych przekłądająca się na szybkie pomiary i minimalizację błędów
  • bezreflektorowy EDM zapewniający pomiar do 250 m do płaskiej, odbijającej powierzchni
  • duży zasięg 3500 m przy użyciu standardowych szklanych pryzmatów.

W rezultacie Builder jest niczym pomocnik na budowie – tego porównania używa producent – który „dotrzymuje obietnicy dotyczącej zwiększonej produktywności i na którego rzetelności i znakomitej jakości możesz polegać”. Tu Leica Goesystems wprowadza nieco technicznej poetyki, ale niewątpliwie oddaje to dość dobrze specyfikę urządzenia. 

Teodolit Leica R200M – zobacz szczegóły na stronie Infopomiar.pl