South NLC32

Niwelator optyczny South NLC32 – tani, ale wcale nie gorszy od droższych

Tani niwelator optyczny nie będzie – co oczywiste – zapewniał tak szerokiego spektrum możliwości jak topowe urządzenia, których ceny mogą zaskoczyć największych optymistów. Nie oznacza to jednak, że mając ograniczony budżet nie można znaleźć urządzenia spełniającego wszelkie bazowe założenia wobec niwelatorów. Przykładem jest model South NLC32 – dowód na to, że nowoczesne niwelowanie można połączyć z atrakcyjną ceną.

Dobry, ale tani niwelator optyczny powinien spełniać kilka kluczowych kryteriów. Ważna jest nie tylko cena – możliwie niska – ale również możliwości, dzięki którym spełni on standardowe zadania. Jak w tym kontekście wypada model South NLC32, który dość często bywa wymieniany jako budżetowa propozycja dla każdego, nie tylko specjalistów którzy na codzień pracują z wykorzystaniem niwelatora optycznego..

Analizując jego działanie trudno nie zwrócić uwagi na bardzo dobry stosunek parametrów wobec ceny niwelatora. Solidny niwelator czyli South NL-C32 to nowoczesny model, który pozytywnie zaskakuje wysoką dokładnością pomiarową na poziomie +/- 1.0mm / 1km; ważną zaletą jest też powiększenie obrazu sięgające 32x. Jak przekłada się to na pracę terenową? Bezproblemowe powinny być pomiary na odległości przekraczającej 120m – a to niewątpliwie już dystans, który wystarcza dla większości osób które chcą mieć wiedzę o różnicy wysokości.

Warto zwrócić uwagę na elementy, w których South NLC32 wykracza nieco poza standard cenowy w tej klasie. Przykładem jest kompensator zastosowany w niwelatorze. Działa on na zasadzie tłumienia powietrznego – widać tu więc przeciwieństwo wobec nieco tańszych konstrukcji dysponujących kompensatorem magnetycznym.

Jakość wykonania niwelatora – skromny, ale wytrzymały

Ważną cechą dla wielu odbiorców jest to, jak niwelator optyczny wypada podczas pracy – czy jest stabilny, odporny na czynniki zewnętrzne, daje poczucie komfortu pracy. Modele nieco tańsze bywają w tym kontekście – niestety – zdradliwe. W przypadku niwelatora optycznego South NLC32 jest inaczej. Być może na pierwszy rzut oka prezentuje się on dość skromnie, ale jego konstrukcja jest – to wnioski po dłuższej pracy – zaskakująco solidna.

Obudowa nie jest niewątpliwie tak zwarta jak w przypadku droższych modeli, ale do codziennej pracy na standardowym poziomie bez problemu okaże się całkowicie wystarczająca. Zwarta kubatura i łatwy dostęp do wszelkich funkcjonalności dają poczucie pracy intuicyjnej, odruchowej.

Optyka South NLC32 jest bez zarzutu

Tani niwelator wyposażony został w teleskop o powiększeniu 32x. Umożliwia to więc w pełni dokładne odczyty – warunek to oczywiście dość przeciętny dystans między miejscem operatora a mierzonym punktem. Sama jakość obrazu jest zadowalająca, choć w jasnym świetle może wystąpić pewne odblaski.

Takie parametry jak apertura obiektywu (38 mm), pole widzenia (1°20′), najkrótsza celowa (0.3 m) czy czułość libelli (8′ / 2 mm) potwierdzają całkiem dobre możliwości – szczególnie, co trzeba podkreślać, w kontekście niskiej ceny sprzętu.

Niezłe wrażenia z pracy to efekt zastosowanej technologii. NLC32 jest wyposażony w kompensator wahadłowy o zakresie ±15′, co jest standardem w tej klasie cenowej. Zapewnia to odpowiednią dokładność dla większości prac geodezyjnych. W ten sposób South NLC32 jest odpowiedni dla większości realizacji podejmowanych w małej i średniej skali – o czym koniecznie należy pamiętać.

Kompensator działa na zasadzie utrzymania linii wzroku w poziomie niezależnie od niewielkich nachyleń instrumentu, co pozwala na dokładniejsze pomiary.

Z kolei obiektyw o wspomnianym powiększeniu 32x pozwala na dokładne odczyty na średnich dystansach. Współczynnik jasności obiektywu i szerokie pole widzenia pomagają w identyfikacji punktów pomiarowych, nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Tani i prosty niwelator, który nie będzie rozczarowaniem

Podsumowując: South NLC32 jest prostym, ale bez cienia wątpliwości skutecznym narzędziem. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, iż bez obaw sprawdzi się w wielu podstawowych zastosowaniach geodezyjnych i budowlanych. 

Czy spełni oczekiwania najbardziej wymagających specjalistów? Niekoniecznie – w takich przypadkach warto sięgnąć po droższe i bardziej zaawansowane modele. Przy zadaniach mniej wymagających nie będzie to odczuwalne. Chociaż nie oferuje on zaawansowanych funkcji dostępnych w droższych modelach (np. niezawodny kompensator jak w Leica NA730 plus),ale jego przystępna cena i solidne wykonanie czynią go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących urządzenia przy ograniczeniach budżetowych. Można więc przyjąć, że niwelator optyczny South NLC32 jest wyposażony w wiele funkcji, które czynią go praktycznym narzędziem dla geodetów i budowniczych, zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Jego konstrukcja i funkcjonalność są zdecydowanie godne uwagi w jego klasie cenowej.

Gdzie kupię niwelator optyczny South NLC32?

W zestawie South nlc32 mamy niezbędne elementy do niwelacji czyli kompletny zestaw niwelacyjny czyli niwelator optyczny South NLC32 do tego statyw aluminiowy oraz łata niwelacyjna. 

Inne niwelatory optyczne będące w ofercie sklepu znajdziesz na infopomiar.pl lub w sklepie stacjonarnym w Poznaniu, Radomiu lub Warszawie. 

Akcesoria niezbędne do pomiaru takie jak łaty i statyw aluminiowy też znajdziesz on line lub stacjonarnie.