Jaki laser wybrać?

Typy laserów – dobierz idealny do swoich potrzeb!

Zastanawiasz się jaki laser wybrać? Lasery stosowane na rynku budowlanym i np. w pracach związanych z rynkiem wnętrz to szeroki wybór oraz ogromna różnorodność zastosowań i właściwości technicznych. Typy laserów można dobrać dokładnie pod kątem swoich potrzeb i konkretnych oczekiwań. Czym różnią się poszczególne typy urządzeń?

Wszystkie lasery łączy jedno: precyzja i wyjątkowa wygoda wykorzystania. Stąd ich rosnąca popularność wśród osób zajmujących się profesjonalnymi pracami budowlanymi; chętnie wykorzystywane są również w kolejnych branżach, w których dokładność pomiaru czy porównań jest kluczowa dla powodzenia projektu. Poszczególne typy laserów to – o czym należy pamiętać – indywidualne właściwości i cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Laser krzyżowo punktowy

Służy do wykonywania oznaczeń lub obliczeń na tym samym poziomie, na którym został ustawiony. Laser rzuca w ten sposób wiązkę światła na płaszczyznę. Doskonale sprawdza się więc w sytuacji, gdy operator potrzebuje oznakowania tylko w jednym wymiarze.

Tego typu laser należy do stosunkowo najtańszych rozwiązań na rynku. Prostota sprawia, że może być używany również przez osoby nie zajmujące się na codzień profesjonalnymi pomiarami. Będzie przydatny np. do tego, by ulokować nowe gniazdo w ścianie w pełnej zgodności z innymi; sprawdzi się również w wyrównywaniu wiszących elementów ściennych czy innych pracach związanych z estetyką wnętrza. Należy jednak pamiętać, że uniwersalność lasera krzyżowego punktowego jest nieco ograniczona – do bardziej zaawansowanych zadań niezbędny będzie już inny model.

Zielona wiązka w laserach z lini profesjonalnej wyróżnia się dobrą widocznością na tle konkurencji. Warto wziąć pod uwagę wybierając laser krzyżowy – właśnie zieloną wiązkę od Bosch. Taka wiązka jest zastosowana m.in w modelu Bosch 2-50.

Laser krzyżowy

To rozwiązanie optymalne dla osób, które potrzebują lasera bardziej zaawansowanego niż wspomniany punktowy. Niemniej jednak specjaliści zgodnie podkreślają, że opracowany jest głównie z myślą o użytkowaniu głównie domowym i niewielkich pracach budowlano-remontowych. Laser krzyżowy zazwyczaj montowany na trójnogu laserowym ustawiany jest przed ścianą lub inną powierzchnią, na której rzutowane będą poszczególne linie. Tworzą one charakterystyczny krzyż precyzyjnie określający dane miejsce.

Zaletą lasera krzyżowego jest bez wątpliwości spora łatwość użytkowania. Problemem nie jest np. odległość pomiarów – może być równie skutecznie używany w niewielkiej odległości od płaszczyzny jak i daleko od niej. Przyspiesza realizację zadań; dokładność nakreślenia poszczególnych linii eliminuje bowiem konieczność wykonania jakichkolwiek oznaczeń na np. ścianie.

agatec cl100
AGATEC CL100 – jeden z lepiej świecących laserów krzyżowych. Wiązka jest bardzo dobrze widoczna!

Laser 360

Laser doskonały do wygodnego poziomowania oraz pionowania, a także wyznaczania wysokości – wszystkie te czynności odbywają się bez potrzeby przestawiania urządzenia. Instrument emituje wiązkę poziomą 360 stopni oraz dodatkową pionową. Precyzyjne i dobrze wyeksponowane linie laserowe oraz automatyczna niwelacja przyrządu w czasie kilku sekund zapewnia bezbłędną pracę w zakresie projekcji linii ukośnych oraz pionowej. Łatwe pozycjonowanie odbywa się za pomocą uniwersalnego uchwytu lub aluminiowego statywu. W efekcie to urządzenie, które docenią profesjonaliści potrzebujący przede wszystkim połączenia precyzji i swobody. Możliwość obrotu powoduje, że podczas używania lasera tworzona jest jednolita linia na np. wszystkich ścianach pokoju – to pozwala na idealne wyrównianie poziomu okien, drzwi czy pozostałych elementów architektonicznych. Warunek to umieszczenie lasera na przystosowanym statywie lub tyczce rozporowej.

dewalt dce089d1g
DeWALT DCE089D1G – marka której nie trzeba przedstawiać. Laser w zielonym kolorze, dobrze widoczny!

Laser rotacyjny, czyli niwelator laserowy

Samopoziomujący laser rotacyjny z obrotową wiązką może być używany jako urządzenie wolnostojące oraz zamontowane na statywie. Laser wykorzystywany jest przede wszystkim do pomiarów realizowanych w warunkach zewnętrznych. Podstawowe modele umożliwiają jedynie pracę w poziomie; bardziej zaawansowane niwelatory laserowe – jak określa się lasery rotacyjne – poszerzają zakres działań. Dają bowiem możliwość pracy ze spadkami w osi X lub X/Y. Ich spadki są ustawiane poprzez łaty.

Najbardziej zaawansowane technologiczne modele idą jeszcze dalej. Pozwalają na ustawienie spadków cyfrowych, dzięki czemu operator może bezpośrednio w urządzeniu wpisać spadek na danej osi.

Lasery rotacyjne mogą być używane również w warunkach wewnętrznych. W takim przypadku wiązka nie jest świecącą linią. w efekcie laser rotacyjny – ze względu na konstrukcję oraz odległość pracy – stosowany jest przede wszystkim podczas prac zewnętrznych.

Agatec LT 300
Agatec LT300 – to przykład dobrze wykonanego niwelatora laserowego.

Laser podłogowy

Klasyczny laser podłogowy jest urządzeniem przydatnym zarówno w pracach glazurnicznych jak i związanych z układaniem oraz modernizacją instalacji elektrycznych. Ułatwia również wszystkie prace wykonywane na nieprzeciętnie dużych płaszczyznach. Laser podłogowy emituje pojedyncze wiązki lasera oraz dwie, które przecinają się pod kątem 90 stopni. Umożliwia to wyznaczenie idealnego kąta prostego. Wytwarzając dwie wiązki, laser podłogowy stosowany może być w elektryce oraz kładzeniu podłogi, a także pokrywaniu ścian i sufitów.

BOSCH GTL 3
BOSCH GTL 3 – emituje 3linie a każda z nich pod kątem 45 stopni. Wybierany przez glazurników!

Laser podłogowy – skaner

Nowoczesne urządzenie do weryfikacji powierzchni płaskich – niezawodnej analizy poziomu np. posadzek, glazury, parkietu, suchej zabudowy. Zalecany jest również w pracy rzeczoznawców – daje bowiem możliwości oceny nieosiągalne dla pomiarów wykonywanych metodą punktową. Laser podłogowy zapewnia precyzję wyświetlając dwie linie; o ile powierzchnia jest równa – co musi być dziś budowlanym standardem – nakładają się one jedna na drugą, a użytkownik widzi ich połączenie. Gdy jednak laser po wyświetleniu wiązek prezentuje niezmiennie dwie, to dowód na nierówność posadzki. W ten sposób można odnaleźć wszelkie nierówności powierzchni – zarówno wklęsłość jak i wybrzuszenia i wypukłości. Pod tym względem laser podłogowy jest więc doskonałą alteratywą dla tradycyjnych poziomic oraz urządzeń umożliwiających pomiar punktowy.

Bosch GSL2
Bosch GSL2 – Precyzyjnie wskazuje nierówności dzięki prostej zasadzie: jedna linia – równa powierzchnia, linia dzielona – nierówna powierzchnia