Tachimetry po rewolucji – Leica stawia nacisk na nowe funkcjonalności

Tachimetry Leica to od lat uznana marka powszechnie doceniana na rynku budowlanym. Branża – przyzwyczajona do dotychczas stosowanych rozwiązań – może być zaskoczona nowymi planami giganta. Leica w swoich nowych modelach wyraźnie stawia nacisk na nieco inny układ współpracy z modelami BIM. 

Na czym polega zmiana? Sama Leica przyznaje, że doszło do swoistego przeprojektowania systemów działania urządzeń. Seria iCON – nowa linia tachimetrów elektronicznych, jakie opracowała Leica – została poszerzona o modele iCB50 i iCB70. Wspólny mianownik obu rozwiązań jest jeden – to prostota, intuicyjność, szybkość i funkcjonalność wytyczania. Firma chce, by nowe produkty jeszcze skuteczniej zapewniały perfekcję pomiarów przy zaawansowanych konstrukcjach. Niezbędne do tego jest wykorzystanie różnorodnych formatów opartych na metodologii BIM. 

Jak działać będą nowe tachimetry Leica?

Producent, którego inne materiały dostępne są w sklepie internetowym Infopomiar podkreśla, że w przypadku linii iCB50 możliwa jest dokładność pomiaru kąta w opcji 2 lub 5”. Bardziej zaawansowany model 70 umożliwia to w wersji jednosekundowej. Ta nowa generacja tachimetrów Leica stanowi swoisty transfer od pracy w środowisku analogowym po ścisłą digitalizację – ma to przełożyć się zarówno na dokładność pomiarów jak i ogólną wydajność operatorów. 

Niewątpliwie skok jakościowy widać po funkcjonalności. Tachimetry elektroniczne Leica są dziś niczym zabezpieczone przed zagrożeniami centra multimedialne. Kolorowe dotykowe ekrany zapewniają różnorodność połączeń – od USB czy kartę SD po bezprzewodowy Bluetooth, a w przypadku wersji iCB70 również o modem 4G. To – wraz z obudową spełniającą surowe normy wodoszczelności oraz ochrony przed pyłem – oraz zastosowane tzw. oprogramowanie polowe sprawiają, że tachimetry stały się urządzeniami gotowymi do pracy w każdych warunkach. 

Co zapewnią nowe tachimetry?

Zakres możliwości tachimetrów Leica staje się wyjątkowo imponujący. Utrzymywanie określonego – nawet zawężonego – zakresu tolerancji przy użyciu pomiarów z pryzmatem, precyzyjne wytyczanie punktów i linii, wykonywanie kontroli pionów szalunków czy konstrukcji – to tylko część z funkcjonalności, jakimi szczyci się Leica. Producent dużą uwagę zwraca m.in. na kwestię raportów generowanych podczas pomiarów, ich szybki transfer i ogólną współpracę z danymi cyfrowymi – w tym z wyrenderowanymi modelami w formacie IFC. 

Tachimetry Leica – różnorodność rozwiązań

Leica Geosystems od lat wytycza nowe kierunki w zakresie innowacji. Oferta tachimetrów obejmuje zarówno modele zrobotyzowane jak i manualne. Viva, Nova, TS13 czy doskonały do samoczynnej nauki TS16 doceniane są za wydajność pomiarów oraz dokładność i wiarygodność podkreślaną – np. w opcji Nova TM50 – dodatkowym monitoringiem i obrazowaniem pomiarów. 

Oferta Leica w sklepie Infopomiar obejmuje zarówno same urządzenia jak i bogate zestawienie akcesoriów – od kontrolerów po specjalistyczne baterie. One – jak zauważa Leica – odgrywają niezmiennie ogromną rolę w codziennej pracy budowlanej. Choć nowe modele tachimetrów wyraźnie idą w kierunku kompleksowej obsługi i włączania kolejnych funkcjonalności, producent stara się zachować równowagę pomiędzy wzbogacaniem oferty a korzystaniem z dotychczasowych, sprawdzonych na rynku rozwiązań. Digitalizacja odczuwalna w nowych rodzajach tachimetrów jest trendem nieuniknionym, jednak – jak pokazuje Leica – wdrażanym stopniowo.