Praca dalmierzem Leica a nowoczesne technologie komunikacji

Dalmierze laserowe Leica to idealny dowód na to, jak w świat geodezji odważnie wkroczyły nowe technologie. Dzięki innowacjom pomiary, analizy i generowanie danych jest jeszcze szybsze, precyzyjniejsze i bardziej wygodne. Jak wygląda to w praktyce?

Producenci sprzętu geodezyjnego kładą coraz większy nacisk nie tylko na same właściwości pomiarowe, ale również wszystko to, co składa się na obróbkę wygenerowanych danych – łączność, porównanie, szybką analizę. Stąd kolejne technologie, które jeszcze niedawno wydawałyby się zarezerwowane wyłącznie dla smartfonów; dziś dalmierze laserowe – nie tylko Leica, ale i innych wiodących marek na rynku – pokazują, jak ciekawie można rozwijać możliwości poszczególnych urządzeń. 

Dalmierz leica disto D510 i jego opakowanie

Jakość obrazu a dalmierz cyfrowy

Sprawna komunikacja w kontekście pracy geodezyjnej nie ogranicza się wyłącznie do samych informacji. Obejmuje również szybki transfer wizualny oraz możliwość wygenerowania i zapisu obrazu wraz z np. opcją łatwego wysyłania poprzez Bluetooth. Jak działa to w praktyce pokazuje dalmierz D510 wyprodukowany przez Leicę – pierwszy model, który trafił na rynek jako urządzenie, które wzbogacono o kamerę cyfrową dysponującą aż 4-krotnym powiększeniem. W efekcie dalmierz wykracza poza standardowe postrzeganie tych urządzeń; umożliwia zdecydowanie szersze zastosowanie. 

Leica rozwiązała w ten sposób palący problem tego, jak robić dokładne pomiary w sytuacji, gdy warunki zewnętrzne utrudniają precyzję. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie dotyczy to wyłącznie aury pochmurnej; problematyczne bywa nadmierne słońce, które wpływać może na dokładność działania sprzętu. Leica – stosując cyfrową kamerę o 4-krotnym powiększeniu – wprowadziła pomiary dalmierzem na nowy poziom. Wskazanie końcowego punktu, przy wykorzystaniu 360-stopniowego czujnika pochylenia pozwala wykonywać wszystkie rodzaje analiz pomiarowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o wytyczanie nietypowych odcinków czy specyficzną niwelację, Leica utrzymuje jednolity wysoki poziom generowania wyników. 

Warto zauważyć, jak bardzo możliwości pomiarowe zmieniają się dzięki połączeniu doskonałej jakości optycznej – to jeden z symboli marki Leica – jak i dużym zasięgiem pomiarowym (ok. 200 m) wspartym działaniem kamery cyfrowej. W efekcie dalmierz Leica zapewnia działanie w trybie “dalej, szybciej, dokładniej” – tak, jak oczekuje tego operator. 

Komunikacja na linii dalmierz-oprogramowanie

Nowoczesne dalmierze laserowe, tworząc oczekiwane pomiary idą dalej – zapewniają coraz ciekawsze formaty eksportu danych pod kątem kolejnych etapów wykorzystania. Technologia Bluetooth i opcja wysyłania wymiarów z dalmierza na urządzenie zewnętrzne to tylko wstęp do kolejnego etapu możliwości. Takim jest szybkie generowanie cyfrowego szkicu wprost z informacji pozyskanych automatycznie z oprogramowania dalmierza. Leica wprowadzając model D510 zadbała o jego spójność z oprogramowaniem CAD. Umożliwia to aplikacja firmowa dostępna bezpośrednio z serwisu producenta jak i sklepów dostosowanych do odpowiedniego systemu operacyjnego. Możliwość generowania technicznego rysunku wraz z opcją stworzenia modelu na podstawie danych wygenerowanych przez system przekłada się na szybki efekt końcowy i minimalizację pracy ze strony operatora. Zakładając, że aplikacje do wymiarowania będą konsekwentnie rozbudowywane, spodziewać można się – wraz z kolejnymi aktualizacjami – jeszcze nowszych i bardziej wydajniejszych w zakresie eksportu danych oraz ich obróbki. 

Dalmierz laserowy Leica D510 – można kupić on-line oraz w sklepach stacjonarnych w Gdyni, Poznaniu, Radomiu i Warszawie.