Poziomica elektroniczna Stabila bez tajemnic. Co warto o niej wiedzieć przed zakupem?

Poziomice elektroniczne Stabila niemalże z dumą prezentują w centralnym miejscu napis „Made in Germany”, ale słynna już niemiecka jakość to tylko ogólna wizytówka tego, co czeka właściciela takiego sprzętu. Co warto wiedzieć o marce Stabila analizując, czy warto kupić poziomicę tego producenta?

Poziomica elektroniczna Stabila określana bywa przez producenta jako – dosłownie – szczyt doskonałości. Oczywiście na wszelkie marketingowe określenia tego typu można wziąć odpowiednią poprawkę, ale niewątpliwie wytrzymałość i możliwości praktyczne poziomic Stabila plasują ją w światowej czołówce w branży budowlanej. Sprawdza się ona szczególnie tam, gdzie precyzyjna elektronika jest niezbędna w kontekście wymagających warunków budowlanych.

Poziomica elektroniczna Stabila to bardzo dobrej jakości poziomica. Urządzenie posiada ekran od góry i od boku oraz jest on podświetlany. Całość ma normę IP65 – więc odporna jest na wodę i kurz. Najdłuższy model to Stabila 183 cm – dostępny tutaj

Najciekawsze cechy poziomnic Stabilla

Jeśli spojrzeć na Stabila pod kątem kluczowych zalet, niewątpliwie wyróżniają się dwie kwestie: precyzyjne libelle oraz perfekcja wyświetlania. Wszystko sprowadza się więc do wspólnego mianownika – szybkiej pracy, która okazuje się zaskakująco łatwa i intuicyjna. W praktyce można przyjąć, że Stabila wyposażyła poziomicę w każdy element prowadzący do tego, by profesjonalista mógł zrealizować swoje zadanie bezproblemowo i niezawodnie.

Sama poziomnica elektroniczna posiada bardzo sztywny profil, którego prostokątny kształt wykonano z trwałego aluminium. Oczywiście newralgicznym elementem są w niej dwa zintegrowane moduły elektroniczne, dzięki którym można wyznaczać wszelkie wartości w zakresie nachyleń, kątów czy spadków.

Coraz częściej w przypadku poziomic zwraca się uwagę na sposób wyświetlania danych. Mijają bowiem czasy, w których użytkownik akceptował brak wyraźnego obrazu czy inne utrudnienia. Stabila w swojej poziomicy wprowadziła cyfrowe wyświetlacze, dzięki którym można liczyć na optymalny odczyt praktycznie przy każdym zastosowaniu – cały proces odbywa się bardzo szybko dzięki podświetleniu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Ciekawym rozwiązaniem jest system akustycznego naprowadzania na cel. Narzędzie działa tak, by generować trzy różne sygnały dźwiękowe, dzięki którym możliwe jest szybkie wyrównanie elementów konstrukcyjnych. Odbywa się to w praktyce bez spoglądania na poziomicę.

Producent zadbał o detale wpływające na ogólną użyteczność sprzętu. Cyfrowy wyświetlacz działa tak, jak np. smartfon – obraca się w zależności od potrzeb operatora. Możliwa jest też blokada klawiatury czy uruchomienie ostrzeżeń na wypadek przechylenia poziomicy w drugiej osi.

Jedną z najważniejszych cech poziomic elektronicznych Stabila są tryby wyświetlania. W tym przypadku możliwe jest to w kilku opcjach: od stopni przez procenty, proporcję milimetrów na metry czy cali na stopy. Dodatkowo system działa w oparciu o obliczenia ułamków dziesiętnych i zwykłych. Operator ma więc pełną możliwość doboru legendy do potrzeb. Sama praca może być wyjątkowo długa: czas działania sięga ok. 150 godzin.

Niemniej ważną cechą jest zabezpieczenie sprzętu. Poziomnice elektroniczne Stabila charakteryzują się wodo- i pyłoszczelnością na poziomie IP65. W praktyce pozwala to np. szybko umyć poziomicę pod wodą. Bezpieczny transport gwarantuje specjalny pokrowiec zapewniany przez producenta.

Gdzie można stosować poziomice Stabila?

Uniwersalność i wszechstronność poziomic sprawia, że zakres jej użycia jest wyjątkowo szeroki. Choć na pierwszy rzut oka narzędzia te kojarzą się głównie z branżą budowlaną, nic bardziej mylnego. Równie przydatna będzie podczas prac stolarzy, realizacji wykonywanych przez cieśli czy zaawansowanych projektach wykonawczych np. w zakresie wyposażenia wnętrz.

Sprzyja temu wysoka dokładność pomiarów. W pozycji normalnej i sufitowej to 0.029 st./0,5 mm/m. Doskonale sprawdzają się tu rozwiązania wprowadzone przez Stabilę w zakresie prostoty pomiarów. Jak działa to w praktyce? Np. utrwalanie wartości pomiarowej HOLD pozwala zapisać bieżącą wartość pomiarową – optyczne naprowadzanie na cel miga, a wartość jest wyświetlana cały czas. Dopiero ponowne naciśnięcie przycisku HOLD lub wyłącznie przyrządu prowadzi do skasowania utrwalonej wartości pomiarowej. Ciekawym rozwiązaniem jest też dowolnie wybieralne położenie zerowe REF. Przyciskiem tym można wybrać dowolnie ustawione nachylenie jako odniesienie zerowe, do którego odnosić będą się wyświetlane kąty. Dla pewności informacji, w tym ustawieniu wyświetlana wartość miga. To, w połączeniu z funkcją TILT ograniczającą błędy pomiarowe czy innych kontroli dokładności daje duży komfort pracy.

Stabila: dlaczego te poziomice są tak wyjątkowe?

Dokładna co do milimetra regulacja i brak przesunięć to tylko część z zalet, jakie mają narzędzia Stabila. Zgodzić można się z tezą producenta, że „najlepsza jakość jest opłacalna – prędzej czy później”. Firma ciekawie to wizualizuje namawiając, by wyobrazić sobie, że „poziomica po upadku z rusztowania wykonuje dokładne i precyzyjne pomiary pomimo mocnego uderzenia w podłoże – tak samo jak pierwszego dnia”. Ponieważ posiadają one zalaną na stałe libellę, możliwe jest zapewnienie absolutnej dokładności pomiarów nawet w warunkach dużego obciążenia przez co nie ma potrzeby wykonania nastawienia dodatkowego.

Dwie najpopularniejsze poziomice:

Stabila poziomica elektroniczna 122 cm

Stabila poziomica elektroniczna 183 cm

Poziomicę elektroniczą stabila kupisz w naszych sklepach firmowych w Poznaniu, Radomiu i Warszawie.