Porównanie laserów płaszczyznowych – Bosch, DeWALT czy geo FENNEL?

Laser płaszczyznowy to wymaga szczególnej – z punktu widzenia operatora – precyzji działania. Wyświetlając linie w układzie 360 stopni generują je dookoła jego stanowiska – na każdej płaszczyźnie. Ściana, meble, zabudowa – cokolwiek stoi na przeszkodzie działania lasera płaszczyznowego zostanie przez niego oznaczone, co sprzyja idealnemu wytyczeniu poziomu. 

Możliwości, jakie zapewniają lasery płaszczyznowe umożliwiają na ich dobranie do określonych potrzeb. Podstawowe modele laserów z jedną wiązką spełnią potrzeby większości osób używających ich sporadycznie lub do prostych zadań. Im bardziej rozbudowany jednak zakres prac, tym lepiej zainwestować w lasery płaszczyznowe o większym zaawansowaniu technologicznym – a więc używających więcej linii. Nie muszą one ograniczać się wyłącznie do poziomów – punkty, w modelach trzyliniowych można wytyczać także w układzie pionowym. Jak w kontekście możliwości laserów wyglądają trzy popularne modele – marki DeWALT, geoFENNEL oraz Bosch?

Laser Bosch, czyli krzyżowa intuicja i wytrzymałość

GLL-3-80CG opracowany przez Bosch doceniany jest m.in. ze względu na kompaktowość. Niewielkie rozmiary wpływają na swobodę obsługi. Generuje podczas projekcji trzy zielone linie w formacie 360° – jest więc pod tym względem podobny do lasera DeWALT, podobne parametry ma również analizowany geoFENNEL.

Niewątpliwie laser płaszczyznowy Bosch docenić można ze względu na właściwości automatycznej niwelacji (4s do nachylenia do czterech stopni) oraz ze względu na zakres precyzji (0,2 mm/m). Uwagę zwraca zakres pracy lasera. 120 m (30 m bez odbiornika) to zdecydowanie więcej niż przy opcji zapewnianej przez DeWALT (15 m, 50 m z odbiornikiem). Zakres jest również większy niż ten zapewniany przez geoFENNEL (80 m; 140 m z odbiornikiem). 

Z kolei cecha, którą Bosch skrzętnie podkreśla – wytrzymałość i odporność lasera na czynniki zewnętrzne – nie powinna być traktowana priorytetowo. Klasa IP54 – dowód jakości przedstawiany przez Bosch – dotyczy również np. modelu z oferty geoFENNEL. 

DeWALT DCE089D1G – uniwersalność i wszechstronność

Popularna marka DeWALT podobnie jak Bosch zapewnia wszystko co niezbędne również w przypadku zaawansowanej pracy lasera. Model DCE089D1G zapewnia m.in.:

  • samopoziomowanie w zakresie 4° z automatyczną blokadą
  • wspomniane wcześniej trzy linie w zakresie 360°
  • systemy ułatwiające swobodną obsługę

zintegrowaną platformę magnetyczną sprzyjającą wytyczaniu linii pionowychrozwiązania konstrukcyjne zabezpieczające urządzenie przed uszkodzeniami. 

W ten sposób laser krzyżowy DeWALT jest pod względem możliwości zbliżony do marki Bosch. Warto zwrócić tu uwagę na różnicę pod względem wagi laserów. DeWALT to ledwie półkilogramowe urządzenie, gdy produkt Bosch jest nieco cięższy. 

Jakość spod znaku geo FENNEL

Jak wobec możliwości Bosch i DeWALT prezentuje się Geo 6 X SP Green Kit – flagowy produkt geoFENNEL? Producent podkreśla jego innowacyjność i nie ma w tym określeniu krzty przesady. To już przeskok jakościowy i produkt dostosowany do najbardziej zaawansowanych prac budowlanych. Laserowa potrójna wiązka pozwala na stworzenie sześciu laserowych krzyży o imponującej widoczności – testy infopomiar.pl pokazują, że to właśnie model geoFENNEL zapewnia najbardziej intensywny sygnał. 

Trzeba jednak zwrócić uwagę na intensywność użytkowania w kontekście możliwości akumulatora. geo FENNEL zakłada, że czas pracy przy jego wykorzystaniu to 14 godzin. Pod tym względem DeWALT zapewnia aż… 33 godziny. Dla porównania, Bosch zaprojektowano z myślą o cyklach 4-6 godzinnych. W efekcie porównanie laserów płaszczyznowych trzeba przeanalizować pod kątem indywidualnych zapotrzebowań i specyfiki użytkowania sprzętu. 

Opisane produkty znajdziesz na Infopomiar.pl

Bosch GLL 3-80CG

DeWalt DCE089D1G

GeoFennel Geo6X SP Green