Niwelator optyczny czy laserowy?

Łatwość pracy przy zachowaniu doskonałej precyzji, możliwość jednoosobowej obsługi, ograniczenie ryzyka błędów – to tylko część z przewag jakie niwelator laserowy ma nad swoim optycznym odpowiednikiem. I to nawet mimo wyższej ceny. Więc co wybrać? Niwelator optyczny czy laserowy?

Zakres prac, jakie można wykonać dzięki niwelatorom jest już teraz szeroki, a dzięki wprowadzanym innowacjom – nieustannie powiększany. Dziś urządzenia te stosowane są do różnorodnych prac budowlanych wymagających poziomowania i wyznaczania spadków. Szybkość realizacji pomiarów – przy zachowaniu wysokiej jakości usług – wymaga niezawodności oraz swobody w użyciu niwelatora. Własnie w tym leży największa różnica pomiędzy urządzeniem optycznym a laserowym.

Jednoosobowa praca niwelatorem

Komfortowa obsługa niwelatora opiera się dziś na pracy jednoosobowej. W przeciwieństwie do przeszłości, do pomiarów czy prac wyznaczających różnice wysokości nie jest niezbędne zaangażowanie operatora odczytującego wyniki z łaty. Wystarcza do tego jedna osoba z łatą laserową oraz detektorem, który odczytuje wiązkę z niwelatora laserowego. One – w przeciwieństwie do standardowych niwelatorów optycznych – umożliwiają wykonywanie pomiarów przez jedną osobę. Ta kluczowa różnica bezpośrednio przekłada się więc na niższe koszty ludzkie podczas wykonywanych prac.

Co ważne, niwelator laserowy umożliwia jednoczesną aktywność kilku specjalistów – choć może być używany jednoosobowo, z odbieranego sygnału skorzysta dowolna liczba pracowników. Zapewnia to lepszą wydajność działań oraz szybszą realizację projektów.  Wystarczy zapewnienie łaty laserowej i odbiornika.

Geomax LT 200
Zakup niwelatora laserowego np. Geomax LT 200 – to inwestycja do 2490 zł brutto.

Do czego potrzebujesz niwelatora?

To kluczowe pytanie w sytuacji, gdy wspomniana możliwość jednoosobowej pracy nie jest najważniejsza. Przeznacznie niwelatora i perspektywa jego używania jest niezbędne, by – od strony technicznej – odpowiedzieć na pytanie: optyczny czy laserowy?

Ten pierwszy jest tańszy, jednak przydatny wyłącznie do wykonywania prostych pomiarów – np. wyłącznie w poziomie. Nie sprawdzi się jednak w przypadku zdecydowanie bardziej zaawansowanych projektów i realizacji. Ograniczenia niwelatora optycznego będą zauważalne np. w sytuacji, gdy użytkownikowi przyjdzie wytyczać spadki. Pod względem funkcjonalności i różnorodności zastosowań, niwelator laserowy jest znacznie lepszym wyborem.

Techniczne zaawansowanie

Niwelatory laserowe mają nad urządzeniami optycznymi bardzo dużą przewagę technologiczną. Charakteryzują się kilkukrotnie większym zasięgiem pomiarowym przy zachowaniu precyzji niwelacji. Zastosowana technologia, w której kluczową rolę odgrywa elektronika i specjalistyczne podzespoły, gwarantuje dokładność wyników na lepszym poziomie. Niwelatory laserowe w praktyce wykluczają ryzyko błędnych odczytów – rozwiązują więc największy problem dotyczący urządzeń optycznych.

Wyjątkowa swoboda obsługi

Niwelatory optyczne wymagają odpowiedniego doświadczenia – i dobrego wzroku – w podczas ich prawidłowego użytkowania; urządzenia laserowe są pod tym względem znacznie bardziej przyjazne użytkownikom. By wykorzystać niwelator laserowy wystarczy krótkie przeszkolenie. Po nim każdy może używać go bez obaw o jakość pomiarów. Zbędne jest m.in. samodzielne poziomowanie, ustawianie krzyża nitek czy ostrości. Warto zauważyć również, że w niwelatorze laserowym wystarczy określenie kierunku osi X i Y oraz ustawienie urządzenia tak, by stało na linii bazowej – tak, by nie pomylić spadków.

W internetowym sklepie infopomiar.pl (sklepy własne w Gdyni, Radomiu i Warszawie) zawsze jest szeroki wybór niwelatorów.

 

Większa uniwersalność użycia

Niwelatory laserowe okazują się nieocenione tam, gdzie ciasno, wąsko i niezbyt komfortowo. Nie tylko pozwalają na obsługę bez zaangażowania dodatkowych osób. Różnorodne systemy zabezpieczeń – np. przed nieprawidłowym pomiarem na skutek poruszenia – dają dużą kontrolę nad precyzją pomiarów.

W efekcie niwelatory laserowe są bardziej uniwersalne niż optyczne; ich wszechstronność użycia obejmuje zarówno miejsca niewielkie – np. remonty w małych wnętrzach – jak i duże place inwestycyjno-budowlane.

Trzeba jednak pamiętać, iż niwelator laserowy uzależniony jest od zasilania. Akumulatory zapewniają mu energię nawet na kilkadziesiąt godzin pracy; nawet mimo tych rosnących możliwości najlepiej sprawdza się tam, gdzie można liczyć na stałe podłączenie do sieci elektrycznej.

Niezależnie od wybranego typu niwelatora ważne jest, by zwrócić uwagę na kwestię jego zabezpieczenia wobec czynników zewnętrznych. Odpowiednia ochrona przed wilgocią, wodą czy pyłem nie powinna być traktowana jako opcja, ale obowiązujący standard.

Koszty są wyższe, ale pozornie

W swoistej łyżce miodu – i zestawieniu przewag niwelatora laserowego – jest i łyżka przysłowiowego dziegciu. Choć ich cena stopniowo spada, niezmiennie jest wyższa od optycznych odpowiedników. Zaawansowana technologia stosowana przez niwelatory laserowe sprawia, że są droższe w produkcji. Należy jednak pamiętać, że różnice w ponoszonych kosztach są ostatecznie pozorne. Wykorzystując niwelator laserowy można wygenerować oszczędności związane z wydajnością pracy i szybkością realizacji – w efekcie następuje szybki zwrot z inwestycji w nowe, lepsze i bardziej zaawansowane urządzenie do pomiarów.