Zakup niwelatora laserowego zazwyczaj generuje sporo pytań dotyczących tego, jak działają i które ich cechy oraz parametry można uznać za kluczowe. Co warto wiedzieć o niwelacji laserowej? Przede wszystkim warto skoncentrować się na specyfice działania – to ona wpływa na ich atrakcyjność i możliwości wykorzystania.
Niwelator laserowy to urządzenie służące do pomiaru poziomów i pionów. Zapewnia precyzyje wyznaczanie wysokości i poziomów powierzchni. Składa się z lasera i sensorów, które wykorzystują wiązkę laserową do wyznaczania wysokości i poziomów. Dzięki temu niwelatory laserowe są często używane w budownictwie, inżynierii lądowej i geodezji – należą do urządzeń, których możliwości wykorzystania okazują się więc wyjątkowo szerokie i uniwersalne.
Działanie niwelatorów laserowych – na czy polega?
Skuteczność wytyczania wysokości i poziomów powierzchni jest ściśle powiązana z technologią działania niwelatorów laserowych. Funkcjonują one poprzez wyznaczanie poziomu i wysokości za pomocą lasera i zastosowanych w nich sensorów.
Laser emituje wiązkę światła, która jest odbijana przez powierzchnię. W kolejnym etapie dochodzi do przechwytywania jej przez sensory. Wygenerowane w ten sposób informacje z sensora są kolejnym kroku przy czym dzieje się to automatycznie i bardzo szybko – przetwarzane przez elektroniczne układy pomiarowe. Na podstawie zastosowanych w nich zapisów możliwe jest ostateczne określenie poziomu oraz wysokości.
W ten sposób dochodzimy do ostatniego etapu działania niwelatorów – to prezentacja danych. Komplet zdobytych informacji jest wyświetlany na ekranie, choć – w zależności od modelu sprzętu – istnieją też inne formaty prezentacji.
W praktyce niwelatory laserowe są głównym narzędziem używanym zazwyczaj w przemyśle budowlanym i geodezyjnym do niwelowania i wyrównywania. Rzucają one stałą czerwoną lub zieloną linię na powierzchnię w płaszczyźnie poziomej lub pionowej i mogą być używane do wszystkiego, od wieszania obrazów po profesjonalne prace budowlane.
Warto zwrócić uwagę na fakt rozszerzania możliwości niwelatorów. Ponieważ są obecnie często wyposażone w funkcje kompensacji nachylenia i korekty, pomiary danych okazują się jeszcze bardziej wnikliwe.
Jak działa niwelator laserowy podczas standardowego pomiaru?
Urządzenie wykorzystuje laser – podczas wzmocnienia optycznego opartego na stymulowanej emisji promieniowania elektromagnetycznego – do wyświetlania jednej lub więcej stałych linii lub punktów wzdłuż osi poziomej i/ lub pionowej. Dzięki temu jest w stanie wykazać wyrównanie pracy do tych linii lub punktów dla całkowicie prostej i dokładnej pracy.

Oczywiście podstawową zaletą niwelatorów laserowych jest precyzja i cechująca je dokładność. Niwelatory laserowe są skonstruowane tak, by zapewnić możliwie jak najbardziej wnikliwe i pewne wyznaczenie poziomów i wysokości. W rezultacie pewna jest nie tylko redukcja potencjalnych błędów, ale też oszczędność czasu – nie ma bowiem ryzyka, iż potrzebna będzie korekta wygenerowanych już pomiarów.
Tu widać kolejną zaletę – oszczędność czasu. Dotyczy to nie tylko eliminacji ryzyka błędów, ale i samego działania. Niwelatory laserowe są bardzo szybkie i pozwalają na wykonanie wielu pomiarów w krótkim czasie. Przekłada się to na wyraźne skrócenie czasu realizacji pomiarów. Właśnie większa efektywność pomiarów i wygoda działania uznawana jest obecnie za szczególnie docenianą zaletę niwelatorów – na rynku dąży się bowiem do tego, by pracować jednocześnie szybko, precyzyjnie oraz komfortowo.
Specjaliści zwracają uwagę na rosnącą uniwersalność urządzeń do laserowej niwelacji. Wspomniane cechy sprawiają, że można je stosować w wielu różnych branżach, takich jak budownictwo, inżynieria lądowa i geodezja. Nie można więc ograniczać ich wyłącznie do wąskich sektorów – to dziś wszechstronne urządzenia, które mieszczą w sobie coraz więcej ciekawych funkcjonalności. To, wobec również zaskakująco łatwiej konserwacji powoduje, że szczególnie dobrej jakości markowe urządzenia mogą służyć przez lata.
Jest to oczywiście niezbędne wszędzie tam, gdzie potrzebny okazuje się być prosty i przejrzysty punkt odniesienia na większej powierzchni. Specyfika działania pozwala na używanie niwelacji laserowej zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dodatkowe możliwości zapewniają akcesoria. Np. statyw do lasera umożliwia podwyższoną stabilność i wsparcie w nietypowych warunkach – stąd warto zakup samego urządzenia połączyć z wyborem dodatkowych elementów.
Zalety niwelatorów laserowych – precyzja, ale nie tylko!
Jak należy prawidłowo używać niwelatora laserowego?
W zdecydowanej większości przypadków można mówić o pewnej uniwersalności działania, ale rynek i oferta laserów do niwelacji jest na tyle szeroka, że część z urządzeń może funkcjonować w nieco odmienny sposób. Jeśli jednak skupić się na tych podstawowych, w pierwszym etapie trzeba przymocować poziomicę laserową do statywu – o ile oczywiście jest on używany. Ustawienie sprzętu nie jest trudne, ponieważ większość statywów wyposażona jest w regulowane nogi i ma wbudowaną bańkę poziomującą.
Gdy niwelator laserowy jest już ustawiony, należy włączyć urządzenie i dokonać poprawnej kalibracji. Urządzenie będzie emitować równą wiązkę na powierzchnię, która jest płaszczyzną pracy operatora. Wystarczy wtedy dokonać identyfikacji punktu na ziemi na pożądanej wysokości i skierować laser na powierzchnię, która ma zostać poddana poziomowaniu.
Tworzona w ten sposób wiązka będzie miała kształt kropek, linii lub ich połączenia.
Na co zwrócić uwagę kupując niwelator laserowy – jakie parametry są najważniejsze?
Planując zakup niwelatora laserowego trzeba niewątpliwie przeanalizować ich parametry i szczegółowe dane techniczne – warto je porównać, bo różnice pomiędzy konkretnymi modelami mogą być zaskakująco spore. Oto najważniejsze dane i parametry, na które należy zwrócić uwagę:
- Norma wodoszczelności i pyłoszczelności: Niwelatory laserowe powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Warto w tym kontekście sięgać raczej po modele znane i markowe niż produkty o małej renomie na rynku. tj. Nestle Pulsar, Topcon, Leica.
- Dokładność: precyzja niwelatora jest szczególnie istotna ze względu na fakt, że bezpośrednio wpływa na jakość wyników pomiarów. Pod tym względem ważna jest deklarowana dokładność niwelatora – warto specjalistów w e-sklepie spytać, czy dany model będzie odpowiedni w kontekście konkretnego projektu i jego potrzeb.
- Zasięg: możliwości niwelatora laserowego określa odległość, na jaką jest w stanie wykonać pomiary. Sprawdź – szczególnie jeśli to dość zaawansowane zadanie – że dany model będzie wystarczający pod względem właśnie dystansu.
- Dodatkowe funkcje: są one nadzwyczaj ważne! Niwelatory laserowe często posiadają dodatkowe rozwiązania. Mogą być nimi takie opcje jak kompensacja nachylenia, korekta czy wyświetlanie wyników na ekranie. Można podejść do nich w bardzo prosty sposób: im ich więcej i są bardziej zaawansowane, tym korzystniej.
- Łatwość działania: nie ma w pracy geodety nic gorszego niż posługiwanie się ciężkim, niewygodnym urządzeniem, które posiada skomplikowany interfejs obsługi. Stąd ważne, by niwelatory laserowe ocenić również pod tym względem – będzie to sprzęt, który powinien być wygodny, prosty, przejrzysty.
Niwelator kupisz on line: https://infopomiar.pl/sklep/k387,budownictwo-niwelatory-laserowe-niwelator-laserowy.html
Możesz skorzystać również z naszych sklepów stacjonarnych w Poznaniu, Radomiu i Warszawie.
Wydajesz się interesujący! Chcesz pogadać?
Napisz do mnie tam! —> https://rb.gy/44z0k7?Lausemes