Mobilność i funkcjonalność – cechy nowoczesnych tachimetrów

Duża konkurencja na rynku tachimetrów elektronicznych sprawia, że producenci stawiają szczególny nacisk na zarówno jakość jak i funkcjonalność urządzeń. Przekłada się to na coraz wyższą dokładność realizowanych pomiarów – jednak nie tylko.

Tachimetry, regularnie wykorzystywane w pracach geodezyjnych oraz z zakresu inżynierii stały się podmiotem prawdziwego wyścigu na innowacyjność. Leica, Trimble, Topcon i inne – firmy specjalizujące się w tej branży konsekwentnie zapewniają nowe funkcjonalności, które zastępują dotychczasowe lub rozszerzają zakres możliwości.

Dzięki temu tachimetr, jako urządzenie do wyznaczania kątów a jednocześnie elektronicznego pomiaru odległości, staje się swoistym centrum zarządzania operacyjnego. Wspólna obudowa oraz zintegrowany system do pomiarów i obliczeń komponuje się w tachimetrach z technologiami, jakie niesie za sobą postęp techniczny. Co m.in. ciekłokrystaliczny wyświetlacz idealny do pracy geodety, odrębne oprogramowanie poszerzające zakres działania tachimetru czy aplikacje tematyczne a również obsługa jednoosobowa.

Leica TS09 – tachimetr manulany

Lepsze możliwości wykorzystania tachimetrów

Wyraźną tendencją charakteryzującą nowoczesne tachimetry jest praca nad zwiększaniem żywotności baterii. Praca ma być nie tylko bardziej precyzyjna, ale i pozbawiona ryzyka wynikającego z np. nagłego rozładowania czy spadków napięcia.

Efekt to coraz lepsze możliwości wykorzystania tachimetrów. Produkowane tachimetry lustrowe i bezlustrowe zapewniają m.in. różne klasy dokładności pomiaru kąta, idą w kierunku maksymalnej łatwości wyznaczania elementów tras, prostych, punktów czy łuków, a także weryfikują osie czy elementy brzegowe.

Szczególnie doceniane na rynku są tachimetry Leica. Uwagę zwraca ich doskonała – i różnorodna – forma komunikacji. Niektóre modele wykorzystujące technologię SmartTrack – zapewniające kontakt antenowy i bluetooth – zapewniają doskonałą dokładność i precyzję pomiarów również w niestandardowych warunkach. Leica na rynku tachimetrów uchodzi za wyjątkowo nowatorską – ona wprowadziła m.in. systemy umożliwiające zewnętrzną obsługę. Dziś tachimetry manualne i zrobotyzowane sygnowane logo Leica to symbol najwyższej jakości. Drugi typ maszyn to już wręcz bezobsługowe urządzenia o imponującym poziomie intuicyjnej obsługi. Tachimetry manualne Leica całkowicie spełnią oczekiwania osób oczekujących standardowych zadań pomiarowych – tu idealny jest np. Leica FlexLine TS02plus – jak i bardziej zaawansowanych planów, którym podoła model Leica Viva TS11.

Używany tachimetr robotyczny Trimble S5 w wersji aktywnej

To nie premium a standard

Kluczową wartością, z punktu widzenia osób planujących zakup tachimetru pozostaje oczywiście podstawowa cecha – dokładność kątowa. Pod tym względem rynek oferuje szerokie zestawienie urządzeń o różnorodnej precyzji. Podobnie jest w przypadku innego z ważnych parametrów, czyli pomiaru odległości czy zasięg dalmierza – tu wyróżniają się m.in. technologie opracowane przez Trimble.

Widać wyraźnie ukierunkowanie producentów na funkcjonalność. Kolorowe i dotykowe wyświetlacze oparte na popularnym systemie operacyjnym to już nie jakość premium, ale standard bez którego trudno wyobrazić sobie sprawną pracę. Podobnie dzieje się w przypadku nowoczesnych systemów łączności bezprzewodowej. Co ważne – np. Bluetooth służy nie tylko do samej wysyłki danych pomiarowych, ale również do obsługi przy wykorzystaniu pracy jednoosobowej w tachimetrach robotycznycznych.

Te zabiegi, wraz z regularnym zmniejszaniem wagi i rozmiarów tachimetrów powodują, że są dziś one jednym z popularniejszych urządzeń w pracy geodezyjnej i budowlanej.

Zapoznaj się z używanymi tachimetrami w naszej ofercie.

Tachimetr Leica TCRP – idealny tachimetr do rozpoczęcia swojej przygody z pracą jednoosobową.