Małe dalmierze laserowe – alternatywa dla standardowej miarki

Urządzenia pomiarowe muszą uwzględniać kilka cech: od precyzji przez wygodę użytkowania po – coraz ważniejsze – kompaktowe rozmiary. Jak dokonywać bieżących analiz w sytuacji, gdy nie ma możliwości używania standardowego dalmierza? Rozwiązaniem są urządzenia kieszonkowe. To małe dalmierze laserowe, które zachowują wszystkie właściwości podstawowych maszyn, a jednocześnie rozwiązują problem mobilności. 

Pomiary powierzchni i objętości, szybkość i precyzja działania, duży podświetlany wyświetlacz czy archiwizacja pomiarów – patrząc na te funkcje dalmierzy laserowych Nivel System można odnieść wrażenie, że to typowe stacjonarne urządzenia znane z placów budowy. Nic bardziej mylnego; dalmierze kieszonkowe to gabarytowa wersja mini, która kryje pod zwartą kubaturą niemniej możliwości jak większe odpowiedniki. 

Producenci w ten sposób rozwiązują bieżące problemy dzisiejszych geodetów czy budowlańców – bycie w ciągłym ruchu, a jednocześnie potrzebę bieżących, dokładnych pomiarów. Efekt? Dalmierze laserowe skutecznie zastępują znany od lat atrybut specjalistów – typowe miarki trzymane często po prostu w kieszeni spodni. 

Jak działają kieszonkowe dalmierze laserowe?

Ich użycie ogranicza się głównie do pomieszczeń. Umożliwiają precyzyjne mierzenie odległości i generowanie obliczeń. Nowe dalmierze kieszonkowe zwracają uwagę funkcjonalnością. Duże, zaskakująco wyraźne plamki laserowe zapewniają precyzyjne wycelowanie obiektu, a rezultaty prezentowane są na bardzo dużych – względem urządzenia – wyświetlaczach. Warto zauważyć, że dokładność pomiarów na poziomie +/- 2 mm to wynik nieosiągalny w przypadku narzędzi tradycyjnych. Sama plamka, mimo że bardzo wyeksponowana, może być dodatkowo wspierana poprzez efekt, jaki zapewniają zapewniane dodatkowo okulary polaryzacyjne. 

Producenci, tak jak np. Nivel System kładą duży nacisk na łatwość generowania pomiarów oraz sięgania do archiwalnych wyników. Oprogramowanie umożliwia zapis nawet ok. 100 ostatnich pomiarów. 

Dalmierz a miarka, czyli przewaga technologii nad tradycją

Dalmierze kieszonkowe, wykorzystując zaskakująco szeroko rozbudowane oprogramowanie pomiarowe i obliczeniowe zapewniają szybkie wyznaczenie długości, analizę powierzchni oraz objętości, a także inne cechy mierzonych obiektów. Umożliwiają też pomiary ciągłe; dzięki temu dalmierze kieszonkowe umożliwiają łatwe i intuicyjne dotarcie do informacji o minimalnej i maksymalnej wartości mierzonych odcinków. Z kolei na precyzję pomiarową wpływa możliwość ustawienia dalmierzy na statywach. 

Czasem miarą łatwiej zmierzyć odległości.

Inny z producentów dalmierzy – zarówno standardowych jak i w wersji mini – Leica, podkreśla, jak na wygodę użytkowania wpływają detale. Klasa odporności IP54 zapewnia ochronę przed pyłem i zachlapaniem. Z kolei wygodny zaczep kieszonkowy pozwala traktować dalmierz kieszonkowy wręcz jak symboliczną miarkę w przeszłości – doczepić ją do mocowania lub kieszeni. Biorąc pod uwagę te cechy – jak i możliwość transmisji danych w ramach Bluetooth 4.0 – mini dalmierze stają się podstawowym narzędziem pomiarowym. Sprzyja temu również rozwijane oprogramowanie producenckie. Np. Leica zapewnia darmową aplikację Disto Sketch, która – działając zarówno na Androidzie jak i iOS – umożliwia tworzenie szkiców i nanoszenie na nich wygenerowanych wyników. 

Wszystkie dostępne dalmierze laserowe znajdziesz na infopomiar.pl

Dalmierz laserowy kupisz również w sklepach stacjonarnych:

Gdynia – Słupecka 12a – pon-pt – 8-16

Poznań – Sieradzka 28 lok 2

Radom – Zbrowskiego 118

Warszawa Bartycka 175 pawilon 100.