Jak wykorzystać kamerę termowizyjną do analizy izolacji

Termooszczędność, powszechny trend w budownictwie sprawia, że szczelność izolacji jest na wagę złota. Coraz chętniej do analizy stanu budynków wykorzystywane są kamery termowizyjne.

Nacisk na obiekty energooszczędne oraz zmiany – modernizację już postawionych inwestycji – ograniczające utratę ciepła to obecnie jeden z fundamentów nowoczesnego budownictwa. Weryfikacja ciągłości izolacji, identyfikacja uszkodzeń czy określenie współczynnika przenikania ciepła stało się podstawą w oszacowaniu stanu danej nieruchomości.

Termowizja – sposób na analizę

Kamery termowizyjne, umożliwiając bezdotykową możliwość diagnostyki, stały się jednym z podstawowych narzędzie w ocenie izolacyjności. Interpretując rozkład temperatury na danej powierzchni dają pełen przegląd zastosowanych materiałów – zarówno pod kątem ich skuteczności działania jak i potencjalnych nieszczelności. Wykonywany termogram umożliwia wykrycie miejsc o możliwym zawilgoceniu, lokalizowanie błędów w gotowej już izolacji cieplnej a także np. miejsce pęknięć i wad technologicznych. Co więcej – kamery termowizyjne zapewniają również szersze możliwości weryfikacji. Sprawdzają się w przypadku pęknięć, wycieków i nieszczelności z rur – lokalizacja miejsc, w których doszło do awarii sieci grzewczej i wodociągowej jest w takim przypadku bezproblemowa. Zastosowanie kamer termowizyjnych można więc rozpatrywać zarówno w kontekście prac budowlanych jak i związanych z ciepłownictwem.

Należy jednak zwrócić uwagę na ich możliwości w szerszym kontekście. W zastosowaniu przemysłowym kamery termowizyjne zapewniają pełną kontrolę linii produkcyjnych oraz miejsc narażonych na np. przegrzania. Z szerokim zakresem użycia kamer można spotkać się również w przypadku branży energetycznej.

kamera termowizyjna

Właściwości kamer a cennik

Oferta kamer termowizyjnych charakteryzuje się szczególnie dużymi możliwościami wyboru. Zestawienia obejmują zarówno urządzenia do 1000 zł brutto jak i rozbudowane pod względem funkcjonalności urządzenia kosztujące kilkanaście tys. zł. Różnica – jak widać wyjątkowo spora – to efekt technologii, na której oparto poszczególne rozwiązania. Tanie kamery termowizyjne – np. TG130 FLIR – to urządzenia stosowane głównie przez amatorów; do domowych lub półprofesjonalnych aktywności. Okazują się przydatne do wykrycia miejsc potencjalnej utraty temperatury czy też analizy nieszczelności okien i drzwi. Szeroki zakres mierzonych temperatur – od -10 do 150 stopni – daje możliwość precyzyjnych wyników na podstawowym poziomie analitycznym. FLIR zapewnia jednak również kamery termowizyjne klasy premium. To m.in. model FLIR E8 – zaawansowane technologiczne narzędzie wyprodukowane z myślą już o zastosowaniu całkowicie profesjonalnym. Cztery rodzaje rozdzielczości pozwalają na swobodne dostosowanie narzędzia do wielkości obiektu oraz odległości od poszczególnych elementów. Na szczegółowość pomiarów wpływa zastosowana technologia MSX odpowiedzialna za generowanie szczególnie drobiazgowych obrazów termowizyjnych. Ten wzmocniony jest wizualnie poprzez naniesienie dodatkowych szczegółów z tradycyjnego aparatu.

Właściwości wysokiej jakości kamer termowizyjnych powodują, że okazują się one niezbędne nie tylko w pracach budowlanych czy wykończeniowych, ale i przy audytach energetycznych obiektów budowlanych. Termowizja daje możliwość wiarygodnej weryfikacji ciągłości izolacji czy też identyfikacji mankamentów. To, w dobie dążenia do ideału termomodernizacji, otwiera nowe możliwości zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i profesjonalistów.