Jak wybrać dobrą kamerę termowizyjną i nie przepłacić?

Kamery termowizyjne zdobywają kolejne rynki wraz z dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że zakres ich użycia regularnie rośnie. Wśród dziesiątek typów znaleźć można kamery wręcz budżetowe jak i rozbudowane urządzenia o imponujących właściwościach. Jak znaleźć w tym równowagę i dobrać kamerę termowizyjną do realnych potrzeb?

Kluczowym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę kupując kamerę termowizyjną są rozdzielczość detektora oraz ogólnie pojęta jakość prezentowanego obrazu. Odczyt musi być nie tylko precyzyjny, ale i bezproblemowy – tym bardziej, że kamery termowizyjne coraz częściej muszą weryfikować i mierzyć dane obiekty w coraz trudniejszych warunkach. To duże odległości, niezbyt komfortowe usytuowanie, spore różnice nasłonecznienia. Jakość i niezawodność odczytów jest tu na wagę złota – dobry obraz w podczerwieni musi bez cienia wątpliwości odpowiedzieć na pytanie, czy doszło np. do uszkodzenia termoizolacji.

Nie ma tu miejsca na niedokładność

Kamery termowizyjne wyposażone są w kolejne rozszerzenia pozwalające m.in. na precyzyjną rejestrację obrazu. Aparaty cyfrowe umożliwiające wykonanie fotografii świetnie sprawdzają się w dokumentacji, jednak pod warunkiem, że nie ma wątpliwości co do jakości pomiarów. Pod tym względem nowoczesne kamery termowizyjne – np. FLIR – w pełni spełniają oczekiwania odbiorców. 5-megapikselowe aparaty w połączeniu z np. lampami oświetlającymi całkowicie rozwiązują problem ewentualnego niedoświetlenia.

Nie można tu oszczędzać. Warto raczej kupić kamerę wyposażoną w detektor o dużej rozdzielczości i zapewniającą dobrą jakość obrazu. Przyjąć trzeba zasadę, że im więcej pixeli jest do dyspozycji użytkownika, tym lepszy obraz w podczerwieni otrzyma operator sprzętu.

Kamera firmy flir. Teraz Twój telefon może być kamerą termowizyjną! – Zobacz więcej tutaj

Szybkość i łatwość pracy

Użytkownicy coraz większą uwagę przywiązują do tego, by kamera termowizyjna nie była skomplikowana w obsłudze. Stąd możliwość szybkiej – i przede wszystkim samodzielnej – wymiany akumulatora w przypadku rozładowania kamery. W bezproblemowej pracy na co dzień przyda się również wbudowywany do niektórych modeli kamer termowizyjnych wskaźnik laserowy. Gdy niezbędne jest określenie położenia urządzenia w kontekście analizowanego obiektu, takie rozwiązanie znacząco ułatwia i przyspiesza całą pracę.

Zakres temperatur -20 – 120 stopni Celsjusza – to standardowy zakres temperatur w jakich można dokonać pomiarów kamerą termowizyjną. Górna granica bywa oczywiście rozszerzana nawet wielokrotnie, jednak w przypadku typowego sprzętu, wspomniane 120 stopni Celsjusza w pełni wystarczy. Na bardziej nietypowy zakres temperatury działania można zdecydować się wtedy, gdy kamery termowizyjne mają być wykorzystywane w warunkach specyficznych.

Dużą uwagę warto natomiast przywiązać do czułości termicznej. Urządzenia o podwyższonym poziomie umożliwiają lepsze i sprawniejsze wykrycie mostków termicznych oraz miejsc, w których doszło do zawilgocenia.

Standard a najwyższa jakość

Rozważając różne warianty kamer termowizyjnych kierować trzeba się realnym budżetem, ale i zastosowaniem. Bosch GIS 1000C, popularny termodetektor umożliwiający dokładny pomiar temperatury otoczenia oraz ogólnej wilgotności to szeroki zakres pomiarowy, dokładność IR +/- 1 st. Celsjusza i sporo rozwiązań wpływających na funkcjonalność. Na nią składają się m.in. układ doświetlania, możliwość sparowania z systemem Android czy zintegrowana kamera. Urządzenie można nabyć poniżej 1,5 tys. zł brutto.

Kosztujący dziesięciokrotnie więcej model FLIR E8 to prawdziwy przeskok jakościowy – nawet jeśli uznamy, że rozwiązanie ekonomiczne spełnia podstawowe oczekiwania. To już kamera termowizyjna idealna do pracy profesjonalnej – w budynkach, instalacjach elektrycznych czy analizy pracy maszyn. Składają się na to cztery opcje rozdzielczości, technologia MSX generująca wyjątkową szczegółowość obrazów oraz różnorodne systemy połączeń z urządzeniami peryferyjnymi. Jak widać, rynek oferuje kamery termowizyjne idealnie dostosowane do potrzeb odbiorcy – i to nimi należy kierować się wybierając idealne urządzenie.

Zobacz kamery termowizyjne w ofercie infopomiar.pl