Dlaczego warto wymienić niwelator optyczny na laserowy?

Co wybrać? Niwelator laserowy czy niwelator optyczny ?

Wybór pomiędzy dwoma typami niwelatorów to regularny dylemat osób pracujących z niwelatorami. Niwelator optyczny to często łatwość obsługi, tradycja, przyzwyczajenie. Typ laserowy to wyższa technologia, ale i konieczność dostosowania się do nowych warunków. Dlaczego warto zmienić starszy model na bardziej zaawansowany?

Niwelatory optyczne od lat stanowią popularne urządzenie na placu budowy. Przez lata były regularnie unowocześniane; wraz z precyzją szła – i idzie – wygoda użytkowania. Dzisiejsze niwelatory optyczne to urządzenia wyposażone już w kompensatory umożliwiające automatyczne poziomowanie. Dysponują także mechanizmami gwarantującymi korekcję ewentualnych błędów przy poziomowaniu. Praca oparta na wychyleniu bańki libeli sferycznej powoduje, że w niwelatory optyczne zapewniają w pełni satysfakcjonującą dokładność. Standardowe modele (20-26x) zagwarantują bezproblemową pracę budowlaną, choć należy zwrócić uwagę, że przy bardziej zaawansowanych projektach konieczny może być wyższy poziom powiększenia – nawet do 32-krotności.

Warto zwrócić jednak uwagę na kwestię obsługi. Niwelator optyczny składa się z układu soczewek, które – dzięki połączeniu z celownikiem – umożliwiają przeniesienie poziomu z punktu ustawienia urządzenia do miejsca łatwy niwelacyjnej. Niezbędne są do tego jednak dwie osoby ulokowane w obu punktach. 

Niwelatory laserowe to wyższy poziom

Czy w kontekście zalet niwelatorów optycznych warto rozważać wymianę na model laserowy? To urządzenia bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. W porównaniu do modeli optycznych mają niezaprzeczalną przewagę zasięgu. Nawet stosunkowo proste modele zapewniają pokrycie na poziomie ok. 100 m. Najlepsze modele na rynku, niwelatory laserowe klasy premium przekraczają swoją dokładnością granicę 1 km. Tak więc – im większe jest dążenie do maksymalnej precyzji pomiarów, tym bardziej warto skierować się ku ofercie niwelatorów laserowych. 

Przewaga zabezpieczenia i komfortu

Nowoczesne niwelatory laserowe oprócz wyższego poziomu technologicznego charakteryzują się zwykle również lepszym, bardziej precyzyjnym zabezpieczeniem samego urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to m.in. klasy szczelności obudowy. Wybierając dobry niwelator laserowy należy kierować się skalą IP – im wyższa, tym lepszą. W przypadku modeli sygnowanych jako IP 66 można liczyć na idealny poziom zabezpieczeń przez pyłem, brudem czy wilgocią lub nawet deszczem. 

Obsługa jedno- a dwuosobowa

Na popularność niwelatorów laserowych składa się również ich łatwość obsługi. Ta jest jednoosobowa w przeciwieństwie do modeli optycznych, które wymagają zaangażowania dwóch operatorów. Przyjmując, że bez angażowania zbędnego drugiego pracownika można dokonać obserwacji poziomu w zakresie 360 stopni przy osiągnięciu dużego zasięgu, niwelatory laserowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nie zmienia tego nawet różnica cenowa pomiędzy poszczególnymi typami produktów. 

Ważną różnicą pomiędzy dwoma typami niwelatorów są również zasięgu pomiarów z jednego stanowiska – wysoka dokładność niwelacji i elektronika wychwytująca potencjalne błędy w realizacji.