Agatec CP5 – laser, który nie pozwala na błąd

Wielofunkcyjność, możliwość wyznaczenia pięciu punktów referencyjnych wiązki laserowej, wysoka dokładność odczytów w szerokim zakresie roboczym – zalety lasera Agatec CP5 sprawiają, że należy do najciekawszych urządzeń na rynku w określonym przedziale finansowym.

Laser punktowy należy do szczególnie specyficznego typu poziomic. W przeciwieństwie do krzyżowych, wyświetlane są nie linie a punkty – od trzech do pięciu. Ich liczba uzależniona jest od konkretnego modelu lasera punktowego. Zastosowana technologia umożliwia szybkie wyznaczanie prostopadłości – jest to możliwe dzięki wyświetlaniu przez urządzenie punktów, które zostają ustawione wobec siebie pod kątami prostymi. Gdy dochodzi do ich ekspozycji na płaszczyźnie – a więc zostają wyświetlone zarówno na górze jak i w dolnym sektorze – tworzą pionowy układ pozwalający na precyzyjne przenoszenie punktów z podłogi na sufit. Możliwe jest oczywiście również ich układ odwrotny. W ten sposób bezproblemowo można liczyć na precyzyjne nawierty np. w wytyczonych miejscach w pionowych tunelach lub na poszczególnych kondygnacjach.

Obraz przedstawia wyświetlane punkty rzucane przez laser punktowy Agatec CP5
Agatec CP5 i rzucane punkty.

Ważną zaletą lasera punktowego Agatec CP5 jest jest samopoziomowanie. Kompensator precyzyjnie ustawia poszczególne wiązki i reguluje ich układ pod kątem poprawnej ekspozycji. Dzięki temu użytkownik unika ryzyka potencjalnego błędu wynikającego z ręcznego poziomowania; precyzja jest pod tym tym względem nieporównywalnie lepsza. Zauważalne jest to przy wyświetlaniu punktów z dalszej odległości. Dokładne wytyczenie punktów możliwe jest nawet z dystansu ponad 20 m.

Technologia ograniczająca ryzyko błędu

Niemniej istotna jest liczba wspomnianych punktów – pod tym względem Agatec CP5 należy do szczególnie wartościowych urządzeń. Wywarzając pięć zdecydowanie przewyższa urządzenia standardowe, ograniczające się często do tylko trzech. Pięć wiązek – w lewo, prawo, górę, dół i do przodu; każda pod kątem 90 stopni od siebie

Precyzja łączy się w tym przypadku z dodatkowymi mechanizmami zabezpieczającymi. Agatec CP5  automatycznie ostrzega użytkownika, gdy laser punktowy jest poza poziomem – w ten sposób operator może być pewny, że uniknie potencjalnych błędów przy obliczeniach. To, w połączeniu z magnetycznym kompensatorem CP5 powoduje, że możliwości zastosowania lasera są wyjątkowo szerokie – zarówno w pionie, jak i poziomie czy kwadracie.

Obraz przedstawia zestaw Agatec CP5 wraz z torbą,, uchwytem i dwoma tarczami magnetycznymi
Zawartość lasera punktowego Agatec CP5

Producent zwrócił szczególną uwagę na kwestię stabilizacji urządzenia. Laser punktowy Agatec CP5 wyposażony został w uniwersalne magnetyczne mocowanie umożliwiającego jego montaż na różnego rodzaju gwintach. W efekcie Agatec CP5 może zostać używany na statywie, ścianie czy bezpośrednio na podłodze. To, biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary urządzenia – waży zaledwie 0,74 kg, a w najszerszej krawędzi ma 11,7 cm – daje poczucie szczególnej mobilności pomiarów.

Funkcjonalność tego modelu Agatec idzie w parze z jego wytrzymałością; zawarte w pakiecie z urządzeniem baterie umożliwiają pracę nawet do 18 godzin. Jednocześnie jednak akumulator jest chroniony przed ewentualną bezczynnością. Automatyczna funkcja oszczędzania energii wprowadza go w stan uśpienia jeśli przez godzinę pozostaje nieużywany.

 

Agatec CP5 można zakupić pod poniższym linkiem:

https://infopomiar.pl/sklep/p2452,agatec-cp5-poziomica-laserowa-punktowa-laser-punktowy.html