3 cechy, które musi spełnić dobry miernik wilgoci

Mierniki wilgotności to produkty, bez których trudno o prawidłowe wykonanie ścian czy fundamentów. Analiza wilgoci i szybkie stwierdzenie, w których miejscach poziom zawilgocenia jest nieprawidłowy są niezbędne w pracy budowlanej. Co ważne: nowoczesne, dobre mierniki wilgoci zapewniają równie skuteczne analizy materiałów betonowych jak i drewna czy produktów gipsowo-kartonowych. 

Sprawna lokalizacja wycieku lub nawet niewielkiego zawilgocenia ma szczególne znaczenie – ignorowanie takich symptomów może grozić sporymi problemami konstrukcji w przyszłości. Stąd tak istotne jest optymalne wykorzystanie możliwości, które zapewniają mierniki. Potencjał i opcje analizatorów rosną – sprzyjają temu inwestycje producentów, którzy konsekwentnie poszerzają ich możliwości. Przykładem są wdrożenia FLIR – marki specjalizującej się w produkcji kamer termowizyjnych, które wykorzystując technologię IGM stworzył wilgotnościomierze precyzyjnie wskazujące punkty nieszczelności. 

Mierniki wilgoci – wbrew temu co mogłoby się wydawać – nie są używane wyłącznie pod kątem ścian czy konstrukcji. Będą niezbędne np. do kontroli suchości drewna czy elementów wykończeniowych – np. tynków, które muszą spełniać określone warunki przed nałożeniem na nie kolejnej warstwy. Czym kierować się planując dziś zakup miernika wilgoci? 

Technologia użytkowa

Nowoczesne mierniki wilgoci opracowane są z myślą o tym, by maksymalnie skrócić czas pracy operatora podczas analizowania danej płaszczyzny. I tak np. urządzenia FLIR wykorzystują do tego termowizję, by później określać poziom wilgoci poprzez sondę lub w drodze styku. Nowoczesne urządzenia prezentują na ekranie miejsce zawilgocenia jako punkty chłodniejsze od otoczenia – w ten sposób użytkownik szybko i precyzyjnie może je oznaczyć na ścianie czy stropie. 

Bardziej zaawansowane modele mierników wilgoci zapewniają nie tylko rozwiązania wygodne z perspektywy użytkownika – większe ekrany czy technologię szybkiego eksportowania danych np. poprzez Bluetooth. Pomiary wilgoci odbywają się poprzez zaawansowane sensory, które skutecznie rozpoznają specyfikę miejsca – analizują dane w kontekście tego, czy dane otrzymywane są na zewnątrz czy też np. w pomieszczeniu magazynowym. 

Uniwersalność zastosowania

Dobre mierniki wilgoci o ponadprzeciętnym zastosowaniu zapewniają nie tylko pomiary hydrologiczne. Analizują również takie parametry jak:

  • temperatura powietrza
  • temperatura materiału
  • tzw. punkt rosy – temperaturę skraplania pary wodnej
  • ciśnienie atmosferyczne. 

Stąd spora rozpiętość cenowa mierników wilgoci – w ich przypadku warto zwrócić uwagę na to, że im więcej zaawansowanych funkcji, tym bardziej komfortowe i precyzyjne pomiary. 

Jakie są różnice cenowe między urządzeniami w zależności od ich możliwości? Bazując na produktach jednej marki – np. Tanel – zauważyć można, że wilgotnościomierz przeznaczony wyłącznie do betonu i drewna, model HGR-9 kosztuje netto nieco poniżej 500 zł. Model HYGROPEN, który dodatkowo obejmuje również mierzenie wilgoci powietrza to wydatek ok. 830 zł netto. 

Możliwość użycia czujników

Uniwersalne mierniki zapewniają pomiary w oparciu nie tylko o własny korpus i zawarte w nim sensory, ale również produkty zewnętrzne – o specyfice peryferyjnej. Wykorzystując czujniki i współpracując z sondami przewodowymi oraz radiowymi, mierniki wilgoci mogą zapewnić materiał do analizy czy dokumentacji danych w sposób zdalny; obejmując dane z konkretnych punktów pomiarowych. 

To rozwiązanie bardzo korzystne, jeśli mierniki wilgoci mają być używane w sposób ciągły – np. do bardzo regularnego pomiaru wilgoci w wybranych sektorach pomieszczenia. W ten sposób pozwalają ocenić szybkość wysychania murów czy precyzyjnie zlokalizować źródła regularnych przecieków.